Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-01-19

Brazylia i Paragwaj rzucają wyzwanie argentyńskim producentom. Kto zwycięży w bitwie o bliskowschodni rynek yerba mate?

Choć eksport yerba mate do Europy i USA rozwija się prężnie, głównym rynkiem zbytu “zielonego złota” poza Ameryką Południową pozostają kraje Bliskiego Wschodu. Dotychczas największe udziały mieli tam producenci argentyńscy. Wkrótce może się to jednak zmienić za sprawą konkurentów z Brazylii i Paragwaju oferujących yerbę w znacznie niższych cenach. Kto będzie zwycięzcą tej konfrontacji? Przyglądamy się temu w najnowszym blogowym wpisie.

Z uwagi na dużą popularność yerba mate, Bliski Wschód, a w szczególności Syria, należy do najważniejszych partnerów handlowych Argentyny. Dotychczas roczny eksport sięgał średnio 30-35 milionów kilogramów surowca. Wkrótce może się to jednak zmienić. Do walki o arabskich konsumentów coraz śmielej stają brazylijskie i paragwajskie przedsiębiorstwa. Niewykluczone, że odniosą duży sukces i ostatecznie przełamią dominującą pozycję sąsiadów. Mają bowiem prawdziwego asa w rękawie - niższe ceny. Koszt sprowadzenia jednej tony argentyńskiej yerba mate to około 2200 dolarów amerykańskich. Tymczasem, kupując w Brazylii lub Paragwaju, wynosi on średnio 1400 dolarów!

yerba mate bliski wschód

Opakowania yerba mate przeznaczonej na rynek bliskowschodni (źródło: culinarybackstreets.com)


Jak podaje dziennik La Nación, rosnące ceny już dziś mocno dotykają argentyńskich przedsiębiorców. Według Syryjczyka Omara Cassaba, właściciela plantacji wyspecjalizowanej w eksporcie na Bliski Wschód, w ubiegłym roku ilość wysyłanego za granicę surowca spadła o około 40%. Mimo szeroko zakrojonych działań promocyjnych i wszechstronnego wsparcia udzielanego producentom przez Narodowy Instytut Yerba Mate, głównym czynnikiem decydującym o sprzedaży pozostaje cena. A ta, biorąc pod uwagę koszty pracy, które są tam znacznie wyższe niż w Paragwaju i Brazylii, raczej nie spadnie.

Jako sklep internetowy z yerba mate importujący towary z wszystkich trzech krajów wymienionych w artykule, nie mamy większego wpływu na czynniki warunkujące ich koszt. Na szczęście argentyńskiej yerby jest u nas pod dostatkiem, a w dodatku wciąż dostaniecie ją w niezmiennie atrakcyjnej cenie. I choć niewykluczone, że w przyszłości pójdzie ona do góry, zapewniamy, że zrobimy wszystko, by nasza oferta pozostała najbardziej atrakcyjna na rynku. A jeśli macie ochotę, choćby w symboliczny sposób, wesprzeć yerbateros z Argentyny, po prostu zajrzyjcie do odpowiedniego działu w naszym sklepie i skuście się na którąś z tamtejszych mate.

Polecane

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

15,60 zł brutto/1szt.(31,20 zł / kg brutto)
Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

20,57 zł brutto/1szt.(41,14 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

28,41 zł brutto/1szt.(56,82 zł / kg brutto)
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

3,91 zł brutto/1szt.(78,20 zł / kg brutto)
pixel