Chcesz rzucić palenie? Być może pomoże ci w tym… yerba mate!
Nie raz słyszeliście pewnie określenie „popielniczka” w kontekście mocno goryczkowych, najczęściej paragwajskich yerba mate, pokroju Pajarito. Wszystko przez skojarzenie charakterystycznego, wędzonego aromatu z tytoniowym dymem. Tymczasem nie dość, że w przeciwieństwie do papierosów yerba mate ma pozytywny wpływ na zdrowie, to może wręcz pomóc w walce z nikotynowym nałogiem! Yerba mate a papierosy – co mają wspólnego?
Spis treści:
- Jak działa mechanizm uzależnienia od nikotyny?
- Co pomaga rzucić palenie? Popularne metody
- Herbata na rzucenie palenia?
- Co zamiast papierosa? Yerba mate!
- Yerba mate zamiast papierosa. Warto spróbować!
Jak działa mechanizm uzależnienia od nikotyny?
O tym, że papierosy szkodzą zdrowiu wiedzą i zdają sobie sprawę wszyscy, nawet ci, którzy palą je regularnie. Brzmi absurdalnie? Głównym składnikiem tytoniu papierosowego jest nikotyna, która ma bardzo silnie uzależniające działanie. Mechanizm działania nikotyny polega na modyfikowaniu funkcjonowania układu nerwowego. Nikotyna łączy się z receptorami nikotynowymi, zaburzając ich metabolizm, stymuluje wyrzut dopaminy do mózgu, zwiększa produkcję adrenaliny i podnosi ciśnienie tętnicze. Tuż po odpaleniu papierosa następuje chwilowa poprawa samopoczucia, ale stan ten szybko wraca do normy, a już po około 2 godzinach organizm osoby uzależnionej od nikotyny domaga się uzupełnienia jej braków. Choć nikotyna bardzo negatywnie działa na zdrowie, prowadząc w szczególności do rozwoju nowotworów, to osobom uzależnionym trudno jest ot tak skończyć z nałogiem. Statystyki mówią, że około 1 miliarda ludzi na całym świecie jest uzależnionych od papierosów. W Polsce papierosy pali 1/4 społeczeństwa. Szkodliwy wpływ papierosów na zdrowie każdego roku przyczynia się do śmierci milionów ludzi. Osoby zmagające się z tym nałogiem i chcące z nim skończyć, po nieudanych próbach rzucenia popularnymi metodami, często się zniechęcają i chcąc nie chcąc poddają się szkodliwemu nawykowi. Często też uciekają się do alternatywnych metod – o kilku z nich opowiemy w dzisiejszym wpisie. Jak rzucić palenie i co wybrać zamiast papierosa? Zobaczmy!
Co pomaga rzucić palenie? Popularne metody
Osoby zdecydowane na skończenie z nikotynowym nałogiem zwykle zaczynają od researchu tematu w internecie. Jakie najpopularniejsze sposoby podaje Wujek Google po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „co pomaga rzucić palenie”? Przede wszystkim są to preparaty farmakologiczne pod rozmaitymi postaciami, jak: tabletki, pastylki, plastry, aerozole czy gumy do żucia. Kolejnym popularnym sposobem na rzucenie palenia jest psychoterapia lub terapia grupowa. Alternatywne, ale również dość popularne sposoby, wymieniane na portalach poświęconych temu tematowi, są: hipnoza, akupunktura i biorezonans. Okazuje się jednak, że istnieją także inne, interesujące alternatywy.
Herbata na rzucenie palenia?
Herbata to roślina, która zachwyca ludzi swoimi cudownymi właściwościami od tysięcy lat. Doceniamy ją ze względu na fenomenalny smak i wyjątkowy aromat, a także delikatnie pobudzające działanie. Jak się okazuje, herbata może być także pomocna w kontekście palenia papierosów i chęci skończenia z nałogiem. Kilkanaście lat temu przeprowadzono badania, które dowiodły, że codzienne picie zielonej herbaty może zmniejszyć nawet trzynastokrotnie ryzyko zachorowania na raka płuc. Zielona herbata jest także bogatym źródłem polifenoli – antyoksydantów, których zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki przyczyniają się do szybszego starzenia się komórek, a na ich powstawanie w organizmie szczególnie narażeni są palacze, dlatego włączenie zielonej herbaty do codziennej diety, to więcej niż dobry pomysł. A może w ogóle zacząć pić herbatę zamiast papierosów? Głód nikotynowy podczas rzucania nałogu może powodować rozdrażnienie, niepokój, przygnębienie, a nawet ból głowy, stres i problemy z koncentracją. Dobrym „lekiem” na takie dolegliwości mogą okazać się ziołowe napary na bazie melisy, szyszek chmielu czy kozłka lekarskiego. Niektóre zioła są także bardzo pomocne w detoksykacji organizmu ze szkodliwych substancji, które odkładają się podczas palenia papierosów. Aby oczyścić organizm, warto sięgnąć po ziołową herbatkę na bazie rumianku czy skrzypu polnego, z dodatkiem pieprzu cayenne lub imbiru.
Yerba mate w miejsce złego nawyku?
Jak już wspomnieliśmy kilka akapitów wyżej, nikotyna to substancja, która sprawia, że palenie tytoniu jest dla wielu z nas po prostu przyjemne. Jej działanie opiera się na wydzielaniu dopaminy i adrenaliny oraz prowadzi do krótkotrwałej, choć objawiającej się na różne sposoby stymulacji organizmu. Uzależnienie od papierosów to jednak coś więcej. Palacze szybko przyzwyczajają się do całej „otoczki” i konkretnych ruchów wykonywanych podczas palenia. I to między innymi w tej kwestii, zdaniem niektórych internautów, może pomóc właśnie yerba mate. Bo czy z paleniem nie jest w pewnym sensie trochę jak z piciem yerby? Tykwa, podobnie jak papieros, pozwala zająć czymś rękę. Podczas przerwy w szkole czy pracy, można zabrać ją ze sobą na świeże powietrze i pozwolić sobie na kilka minut relaksu. Co więcej, warto zauważyć, że popijając yerbę przez bombillę wykonujemy podobny ruch do palacza biorącego „macha”. Yerba mate ułatwia także relaksację i redukcję stresu. Wiele osób sięga po papierosa w stresujących sytuacjach jako formę ukojenia. Yerba mate, poprzez cały rytuał przygotowania i picia, który wymaga chwili skupienia i zastanowienia, działa relaksująco i może pomóc w redukcji stresu. Zamiast sięgać po papierosa, można sięgnąć po matero z yerba mate i skorzystać z chwili przyjemnego relaksu. I ostatnia kwestia: smak. Intensywne, wędzone dymem yerba mate wielu osobom przypominają smak papierosów. Łącząc wszystkie te aspekty, możemy odpowiedzieć na pytanie – co wybrać zamiast szkodliwego dla organizmu papierosa? Zdrową yerba mate!
Yerba mate zamiast papierosa. Warto spróbować!
Dobrze wiemy, że walka z tytoniowym uzależnieniem może być ogromnym wyzwaniem. Nie chcemy więc w żaden sposób jej spłycać, proponując rzekomo „rewolucyjne” rozwiązania. Wydaje nam się jednak, że warto w tej sytuacji dać yerba mate szanse. Owszem, yerba nie zastąpi samozaparcia i woli, które są kluczowe podczas rzucania palenia, ale może być wartościowym dodatkiem podczas walki o własne zdrowie, ponieważ dostarcza naturalnej energii, łagodzi pragnienie nikotyny, wspomaga oczyszczanie organizmu i pomaga w relaksacji. Kto wie, być może zdrowy nawyk sięgania po napar pomoże wyeliminować papierosy na dobre?
Źródła informacji:
- Wikipedia: Yerba mate, Nikotyna, Papieros.
- C.I. Heck, E.G. de Mejia, Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): a comprehensive review on chemistry, health implications, and technological considerations, J Food Sci, 2007.
- N. L. Benowitz, Nicotine Addiction, New England Journal of Medicine, 2010.
- J. Liu, A revolutionary approach for the cessation of smoking. Science China. Life Sciences, 2010.
- Komunikat z badań – Palenie papierosów, Centrum Badania Opinii Społecznej, 2019.
- World Health Organization.