Darmowa dostawa od 39,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2021-03-17

Czy można wyhodować yerba mate w doniczce? Garść ciekawostek o owocach, ziarenkach i uprawie ostrokrzewu.

O pobudzających właściwościach listków ostrokrzewu piszemy w prawie każdym blogowym tekście. Dziś, dla odmiany, powiemy nieco o nasionach i owocach tej rośliny oraz sposobach ich rozprzestrzeniania i uprawy. Czy możemy wyhodować ozdobną szczepkę ilex paraguariensis w domowych warunkach? Odpowiedź znajdziecie w tekście!

Jak uprawiać yerba mate? Zagadkę rozwiązali jezuici…

Owoce ostrokrzewu paragwajskiego powstają po zapyleniu kwiatów rośliny przez pszczoły lub muchówki. Są raczej niewielkie; osiągają średnicę około 5-7 mm. Ich żółty kolor, wraz z postępującą wegetacją, ulega przekształceniu w delikatną czerwień lub odcień purpury. Dochodzi do tego najczęściej w okresie od stycznia do marca. Niestety, dojrzałe owoce ostrokrzewu nie posiadają szczególnych walorów kulinarnych. Ze względu na niewielki rozmiar, obecność pestek i cierpki smak, praktycznie nigdy nie były wykorzystywane przez człowieka. Są jednak przysmakiem dla niektórych gatunków ptaków. To właśnie one przyczyniają się do rozprzestrzeniania rośliny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie pewna niecodzienna kwestia. Mierzyli się z nią już jezuici, którzy po przybyciu na tereny dzisiejszego Paragwaju próbowali zakładać pierwsze plantacje ostrokrzewu. Szybko okazało się, że umieszczone w ziemi nasiona wyłuskane wcześniej z dojrzałych owoców wcale nie chcą kiełkować. Zagadka przez długi czas spędzała sen z powiek zakonnych braci. Dopiero baczne studiowanie taksonomii roślin i praw rządzących lokalnym ekosystemem pozwoliło na znalezienie odpowiedzi. Zaobserwowano, że nasiona pokryte są grubą osłoną, przez którą zarodek w żaden sposób nie może się “przebić”, co uniemożliwia ich wykiełkowanie. Jak w takim razie roślina rozprzestrzenia się w naturze? Okazało się, że nasiona muszą wcześniej… przejść przez układ pokarmowy ptaka. Wydzielane przez organizm zwierzęcia soki trawienne sprawiają, że osłonka ulega osłabieniu. Dopiero wtedy możliwy jest rozwój nowej rośliny.

Dojrzałe owoce yerba mate, źródło: www.inym.org.ar/noticias/capacitacion/79486-fruto-de-la-yerba-mate.html

Yerba mate w… doniczce. Czy można wyhodować ostrokrzew w domowych warunkach?

Warto od razu zaznaczyć, że na szczęście obejdzie się bez ptasiej pomocy :). Dostępne w profesjonalnych sklepach nasiona zostały wcześniej odpowiednio spreparowane. Przed posadzeniem, należy wstawić je do letniej wody na około 24 godziny. Gleba, w której będą się rozwijać musi mieć pH na poziomie 5,8-6,8. Roślina lubi zacienione otoczenie, szczególnie na samym początku. Okres kiełkowania trwa do 3 miesięcy. W pokojowych warunkach trudno będzie o uzyskanie drzewka o większych rozmiarach. Posadzony w doniczce ostrokrzew przy odpowiedniej opiece może jednak osiągnąć kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Zapomnijmy jednak o naparze yerba mate na bazie suszu z własnej uprawy. Do tego potrzebne byłyby znacznie większe i wyhodowane wyłącznie w naturalnych warunkach krzewy. Jako ozdoba ostrokrzew również się sprawdzi!

Polecane

pixel