Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2021-07-08

Mate BEZ yerba mate? Paragwajski napój wzbudza kontrowersje i prowokuje lawinę hejtu!

Lato zagościło w Europie na dobre… Ale dziś, wyjątkowo, nie o sposobach na upał. Przeniesiemy się bowiem na południową półkulę, a konkretniej do Paragwaju i Argentyny, gdzie trwa obecnie zima. Oczywiście przebiega tam ona znacznie łagodniej niż w naszym kraju, nie mniej również potrafi dać się we znaki. Nawet Paragwajczycy przerzucają się z uwielbianego tereré na bardziej rozgrzewające napoje. Jedną z nich jest ciepła mate na słodko z dodatkiem mleka, cukru i wiórek kokosowych. Tkwi tu jednak pewien szkopuł...

Paragwajska mate na słodko. Jak ją przygotować?

Przepisem kilka dni temu podzieliła się pewna użytkowniczka Tik Toka. Gdyby przyszła wam kiedyś ochota na mate dulce paraguayo, bo tak też nazywa się napój, bez problemu przygotujecie go w domowych warunkach. Wystarczy lekko podsmażyć cukier (bez tłuszczu) aż do momentu, gdy zacznie przybierać karmelową barwę. Następnie łączymy go z mlekiem i zagotowujemy całość aż do rozpuszczenia cukru. W międzyczasie, zasypujemy nasze naczynko wiórkami kokosowymi. Następnie zalewamy mlekiem zawartość tykwy. Gotowe! Można pić! W razie, jakby coś było niejasne, poniżej załączamy omawiane na naszych łamach wideo:

Filmik szybko zyskał uznanie mieszkańców Paragwaju. Co ciekawe, dotarł również do użytkowników z Argentyny. Tam jednak spotkał się ze znacznie chłodniejszym przyjęciem Dlaczego? Otóż, jak być może zauważyliście na wideo, mamy do czynienia z mate BEZ yerba mate! Tu przydałoby się pewne wyjaśnienie. Otóż w Ameryce Południowej termin “mate” może odnosić się zarówno do naparu, jak i samego naczynka, w którym jest serwowany. Zmianie nie ulega więc forma podania, nadal napój pije się z tykwy przy użyciu bombilli (przyda się w odfiltrowaniu wiórek kokosowych). Naszym zdaniem to ciekawy, choć, co by nie mówić, bardzo nietypowy pomysł. Komentarze niektórych użytkowników okazały się jednak co najmniej nieprzyjemne...

Chłodne reakcje argentyńskich fanów yerba mate. Skąd ten hejt?

Na internetowych hejterów nie trzeba było jednak długo czekać. Od razu pojawiły się głosy sugerujące, że Paragwajczycy próbują być na siłę oryginalni, mają spaczony gust, nie wiedzą, czym jest kultura picia mate i nie mają z nią nic wspólnego. Niektórzy poszli o krok dalej stwierdzając, że kolebką i matecznikiem yerby jest tylko i wyłącznie Argentyna… Na fali negatywnych komentarzy autorka wideo przygotowała jeszcze jeden filmik, w którym obala tę nieprawdziwą przecież tezę:

Mate bez yerba mate… A jakie jest Wasze zdanie?

Zawsze powtarzaliśmy, że yerba nie powinna dzielić; rytuał mate jednoznacznie kojarzy się przecież z przyjaźnią i pojednaniem. Warto mieć to na uwadze nim rzucimy w kogoś przysłowiowym kamieniem… nawet jeśli przybiera on formę hejterskiego komentarza w internecie. Jednocześnie, oczywistym jest, że mleczna mate z kokosem i bez dodatku yerby nie wszystkim musi smakować. Sami jesteśmy trochę sceptyczni, ale kto wie, może pewnego dnia skusimy się na mate dulce paraguayo... A jakie jest Wasze zdanie? Spróbowalibyście takiego napoju?

Polecane

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

15,60 zł brutto/1szt.(31,20 zł / kg brutto)
Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

20,57 zł brutto/1szt.(41,14 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

28,41 zł brutto/1szt.(56,82 zł / kg brutto)
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

3,91 zł brutto/1szt.(78,20 zł / kg brutto)
pixel