Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-05-08

Nowość prosto ze słonecznej Argentyny. Poznajcie yerba mate Rio Parana!

Yerba mate Rio Parana

Mamy tu miłośników argentyńskich yerba mate? Dziś swoją premierę ma u nas zupełnie nowa marka, prosto ze słonecznej Argentyny – Rio Parana! W estetycznie zaprojektowanych opakowaniach zamknięty został smak tradycji, bogactwo kultury Indian Guarani i spokój argentyńskiej sielanki. Jesteście ciekawi, jaka yerba kryje się pod kolorowym logo Rio Parana? Zapraszamy do lektury dzisiejszego premierowego wpisu i spróbowania argentyńskiej nowości!

Rio Parana – w hołdzie argentyńskiej tradycji yerba mate

Choć dziś po raz pierwszy marka Rio Parana wychodzi na światło dzienne, debiutując na rynku yerba mate, to wyrosła z pielęgnowanej przez setki lat tradycji i doświadczenia najlepszych argentyńskich mistrzów uprawy i obróbki ostrokrzewu paragwajskiego. Powstała w Misiones, prowincji położonej w północno-wschodniej części Argentyny – na styku trzech państw, w dorzeczu Río Paraná. To miejsce jest nie bez znaczenia. Właśnie tu wieki temu mieściły się osady Indian Guarani, którzy jako pierwsi odkryli cudowne właściwości yerba mate. Nauczyli się, jak dbać o roślinę i przygotowywać z niej magiczny napar. Swoją wiedzę przekazali przybyłym zza oceanu Jezuitom. Dziś moc yerba mate znana jest na całym świecie i docenia ją coraz więcej ludzi.

Jak powstaje i jak smakuje yerba mate Rio Parana?

Jak już wspomnieliśmy, u podstaw marki Rio Parana leży argentyńska tradycja yerba mate. Ostrokrzew paragwajski dorasta na plantacji, gdzie doglądany jest przez doświadczonych pracowników, którzy dbają o każdy najmniejszy listek i gałązkę oraz doskonale wiedzą, czego potrzebują rośliny, aby wydały jak najdorodniejsze plony. Gdy liście ostrokrzewu dojrzeją, zbierane są ręcznie i selekcjonowane z najwyższą uwagą tak, by do dalszej obróbki trafiły rośliny wyłącznie najlepszej jakości. Zebrane liście i gałązki suszone są przy użyciu dymu w trzech etapach: najpierw szybko, w bardzo wysokiej temperaturze (około 600 °C), potem nieco dłużej w temperaturze 200 °C i na koniec, około 3 godziny, w temperaturze 100-120 °C. Wysuszone liście i gałązki rozdrabnia się na mniejsze kawałki i pakuje w worki, w których „odpoczywają” przez wiele miesięcy, nabierając szlachetności i wyjątkowego charakteru. Etap leżakowania trwa od 9 do 24 miesięcy. Po tym czasie susz jest ponownie mielony, łączony z ewentualnymi dodatkami i wreszcie trafia do paczki, a następnie na wirtualne półki naszego sklepu. Tradycyjna, argentyńska yerba mate składa się z średniej wielkości, bladozielonych listków, wyraźnie widocznej ilości gałązek i pyłu. Pachnie ziołowo, jej aromat przypomina suszone liście i świeże siano. Czuć w niej zapach dymu i gorące, argentyńskie słońce. Smak jest wyjątkowy – nieco goryczkowy i cierpki, a zarazem łagodnie rozprowadza się po podniebieniu. Jesteśmy pewni, że przypadnie do gustu zarówno zaawansowanym mateistom, jak i tym, którzy są dopiero na początku przygody z yerba mate!

Yerba mate Rio Parana

Wybór smaków dla każdego

Powrót do tradycji to jeden z głównych, charakterystycznych punktów marki Rio Parana. Drugim jest maksymalna prostota. Celem założycieli Rio Parana było stworzenie produktów z prostymi, nieskomplikowanymi składami, w których na pierwszy plan wychodzą naturalne, doskonałe walory ostrokrzewu paragwajskiego. Choć marka na start zaprezentowała nam kilka propozycji smakowych, skład każdej z nich jest bardzo prosty. Składniki, które pojawiają się obok yerba mate, są jedynie dodatkami, których zadaniem jest subtelne podkreślanie smaku i aromatu ostrokrzewu, a nie zagłuszanie go. Oprócz dwóch klasycznych propozycji bez dodatków w postaci tradycyjnej Elaborady (z gałązkami i pyłem) i Despalady (bez gałązek i pyłu), mamy do wyboru cztery harmonijnie skomponowane smakowe wariacje: ziołową Siluetę, która z pewnością przypadnie do gustu osobom dbającym o piękną sylwetkę, Energię z dodatkową porcją pobudzenia w postaci guarany oraz pomarańczową Naranję i cytrynową Limon. Nam osobiście każda z nich mocno przypadła do gustu. Mamy nadzieję, że Wam również posmakują propozycje argentyńskiej Rio Parana. Polecamy!

Polecane

Rio Parana Elaborada Con Palo 0,5 kg

Rio Parana Elaborada Con Palo 0,5 kg

22,53 zł brutto/1szt.(45,06 zł / kg brutto)
Rio Parana Silueta 0,5 kg

Rio Parana Silueta 0,5 kg

22,53 zł brutto/1szt.(45,06 zł / kg brutto)
Rio Parana Energia 0,5 kg

Rio Parana Energia 0,5 kg

22,53 zł brutto/1szt.(45,06 zł / kg brutto)
Rio Parana Limon 0,5 kg

Rio Parana Limon 0,5 kg

22,53 zł brutto/1szt.(45,06 zł / kg brutto)
Rio Parana Naranja 0,5 kg

Rio Parana Naranja 0,5 kg

22,53 zł brutto/1szt.(45,06 zł / kg brutto)
Rio Parana Despalada sin Palo 0,5 kg

Rio Parana Despalada sin Palo 0,5 kg

23,51 zł brutto/1szt.(47,02 zł / kg brutto)
pixel