Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-08-31

Organiczna yerba mate − dlaczego jest lepsza niż zwykła?

Yerba mate organiczna

Ekologia wkradła się w naszą codzienność i powoli przestaje być chwilową modą, a staje się zdrowym nawykiem − nareszcie! Z tego powodu rosnącą popularnością cieszy się żywność bio. Dotyczy to jednak nie tylko warzyw i owoców, rośnie także zainteresowanie organiczną yerba mate. Dlaczego warto sięgnąć po produkty opatrzone ekologicznym certyfikatem? Czy i dlaczego yerba mate ekologiczna jest lepsza od zwykłej? Gdzie szukać produktów organicznych i na co zwracać uwagę?

Spis treści:

  1. Produkty organiczne – czyli jakie?
  2. Organiczna yerba mate − gwarancja jakości
  3. Najlepsze yerba mate bio z certyfikatem organicznym?

Produkty organiczne – czyli jakie?

Robiąc zakupy w sklepie czy supermarkecie, coraz częściej obserwujemy, że obok standardowych produktów pojawiają się ich ekologiczne odpowiedniki – owoce, warzywa, nabiał, przetwory i wiele innych. Wyróżniają się opakowaniem – często z zielonym akcentem, odpowiednim logo i z dopiskiem „bio” lub „eko” na etykiecie. Przede wszystkim jednak produkty organiczne od konwencjonalnych różnią się wyższą ceną. Eko produkty umieszczane są często w osobnym dziale lub na specjalnych „ekowyspach”, żeby jeszcze lepiej je wyróżnić. W telewizji i mediach społecznościowych zalewani jesteśmy informacjami, kampaniami społecznymi i reklamowymi na temat ekologii. Sławni ludzie promują eko produkty i wymieniają ich zalety. To wszystko brzmi jak działania marketingowe, które mają zachęcić nas do zakupu. Jak jest naprawdę? Fakty są takie, że żywność organiczna powstaje według ściśle określonych zasad rolnictwa ekologicznego, rośliny dorastają na żyznej, bogatej w sole mineralne glebie, a podczas produkcji nie używa się sztucznych nawozów i pestycydów. Produkcja ekologiczna to także dbałość o otaczające nas środowisko – rośliny, zwierzęta, wodę i powietrze. To wszystko przekłada się na wyższą cenę produktów organicznych, ale też na znacznie wyższą jakość, co sprawia, że faktycznie warto po nie sięgnąć. A jak te informacje odnoszą się do yerba mate? Czy yerba mate organiczna jest lepsza od konwencjonalnej?

Organiczna yerba mate − gwarancja jakości

Zalety organicznej yerba mate docenią nie tylko osoby poszukujące najwyższej jakości, lecz wszyscy, którzy pragną podejmować świadome decyzje konsumenckie. Susze organiczne pochodzą z plantacji yerba mate przestrzegających wszelkich norm ekologicznych, które nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko. W przeciwieństwie do zwykłych plantacji uprawa ostrokrzewu paragwajskiego na plantacjach organicznych przebiega zgodnie z naturalnym cyklem wegetacyjnym roślin i nie wykorzystuje pestycydów, czyli sztucznych środków ochrony. Co więcej, ekologiczne plantacje yerba mate najczęściej współistnieją z naturalnymi ekosystemami, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla występujących w danych regionach gatunków roślin i zwierząt. Firmy, które nie działają w zgodzie z normami ekologicznymi, mogą zbytnio ingerować w środowisko naturalne. Tymczasem, w przeciwieństwie do marek proponujących zwykłą mate, plantacje organiczne to bardzo często niewielkie przedsiębiorstwa rodzinne o najwyższej etyce pracy i produkcji. Zwraca się uwagę na jakość produktu, a rozmiar produkcji i zysk ze sprzedaży schodzi na dalszy plan. Chcąc mieć realny wpływ na środowisko, warto zawsze zwracać uwagę na politykę danej marki!

Organiczna yerba mate

Najlepsze yerba mate bio z certyfikatem organicznym?

Jeśli chcesz sięgnąć po produkty organiczne z najwyższej półki, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu www.MateMundo.pl. Czołową marką wśród organicznych yerba mate w naszej ofercie jest brazylijska Soul Mate Orgánica. To klasyczna yerba mate, w której paczce, oprócz listków, znajdziemy sporą ilość gałązek ostrokrzewu, ale powstaje zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, co wyróżnione zostało specjalnym, ekologicznym certyfikatem. Dostępna jest w wersji bez dodatków, jak i w kilku wersjach smakowych – wszelkie dodatki również pochodzą z ekologicznych upraw, co przekłada się na najwyższą jakość produktów. Szczególnie warta uwagi jest wersja Soul Mate Energia z dodatkiem pobudzającej guarany, miętowo cytrynowa Menta Limon czy anyżowa Anis, wyróżniająca się głębokim, ziołowym aromatem. Cała plantacja i produkcja Soul Mate opiera się na tradycyjnych metodach, sprzyjających ochronie bioróżnorodności. Do pielęgnacji roślin nie wykorzystuje się pestycydów. Nawet opakowania produktów tej marki wykonane są z materiałów zdatnych do recyklingu!

W naszym sklepie znalazło się też coś dla fanów łagodnej, brazylijskiej yerba mate green, czyli wersja bio popularnej marki Verde Mate Green Organica. To pierwszy w rodzinie Verde Mate produkt organiczny. Uprawa ostrokrzewu paragwajskiego, z której wywodzi się ten produkt, wspiera ideę zrównoważonego rozwoju, a jej działalność regulowana jest specjalnymi normami ekologicznymi organów certyfikujących. Wśród propozycji brazylijskiej marki znajdziemy też organiczną wersję pobudzającej yerby z dodatkiem guarany – Verde Mate Energia Organica. Wszystkie dodatki w jej składzie pochodzą z ekologicznych gospodarstw.

Ciekawą, stuprocentowo naturalną i ekologiczną alternatywą dla yerba mate jest Guayusa Pachamama, czyli pierwsza w Polsce guayusa wywodząca się z nagrodzonego certyfikatem organiczności przedsiębiorstwa w Ekwadorze. Guayusa często nazywana jest siostrą yerba mate, ponieważ powstaje z krzewu blisko spokrewnionego z ostrokrzewem paragwajskim. Choć tak samo jak yerba mate, guayusa jest silnym stymulantem i źródłem minerałów, ma jednak o wiele delikatniejszy smak. Pachamama dorasta w otoczeniu amazońskiej dżungli, zbiorów dokonuje się ręcznie, a proces produkcji przebiega w zgodzie z naturalnym cyklem rozwoju roślin. Guayusa występuje także w wersjach smakowych, np. z cytryną i miętą.

Należycie do coraz szerszego grona świadomych konsumentów, wybierających produkty pochodzące z ekologicznych gospodarstw? Pijecie organiczną yerba mate? Możecie być z siebie dumni – wspieracie ekologię i macie swój udział w ochronie środowiska!


Źródła informacji:

  1. Wikipedia: Yerba mate.
  2. A. Gawron-Gzella, J. Chanaj-Kaczmarek, J. Cielecka-Piontek, Yerba Mate – A Long but Current History, Nutrients, 2021.

Polecane

Verde Mate Green Organica 0,5kg

Verde Mate Green Organica 0,5kg

31,35 zł brutto/1szt.(62,70 zł / kg brutto)
Guayusa Pachamama – 100g – organiczna

Guayusa Pachamama – 100g – organiczna

21,43 zł brutto/1szt.(214,30 zł / kg brutto)
Soul Mate Organica Anis 0,5kg (organiczna)

Soul Mate Organica Anis 0,5kg (organiczna)

25,47 zł brutto/1szt.(50,94 zł / kg brutto)
Soul Mate Orgánica Guayusa 0,5kg (organiczna)

Soul Mate Orgánica Guayusa 0,5kg (organiczna)

31,34 zł brutto/1szt.(62,68 zł / kg brutto)
pixel