Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-03-28

Pajarito – mercedes wśród yerba mate

Yerba mate Pajarito

Dobro luksusowe niejedno ma imię. Pasjonaci mody wiedzą, że są ubrania z galerii handlowych dostępne dla każdego, ale i ekskluzywne ciuchy z butików słynnych projektantów. Wśród samochodów mamy często widywane na ulicach fiaty czy volkswageny oraz topowe sportowe modele mercedesów. Świat yerba mate także ma odpowiednik mercedesa albo ubrania od projektanta światowej sławy. To yerba mate Pajarito.

Spis treści:

  1. Narodziny „Ptaszka”, czyli historia yerba mate Pajarito
  2. Przyczyny ekskluzywności Pajarito
  3. Yerba mate Pajarito – dla kogo?
  4. Rodzaje Pajarito dostępne w naszym sklepie

Narodziny „Ptaszka”, czyli historia yerba mate Pajarito

Słówko „pajarito” znaczy po hiszpańsku... ptaszek. To symbol, który towarzyszy paragwajskiej marce niemal od samego początku. Ta wyjątkowa yerba mate wytwarzana jest w południowo-wschodniej części Paragwaju, konkretnie w prowincji Itapúa. Ptaszek wykluł się ponad 65 lat temu – dokładnie w 1956 roku, a za jego przyjście na świat odpowiedzialne jest paragwajskie małżeństwo Lauro i Sara Raatz, twórcy firmy Lauro Raatz S.A. Będące w doskonałej kondycji przedsiębiorstwo państwa Raatz od prawie 40 lat eksportuje tę najbardziej ekskluzywną odmianę yerba mate na cały świat. Pajarito znane jest na każdym kontynencie. W Polsce owa luksusowa yerba mate dostępna jest od 2007 roku.

Pajarito to intensywny, dymny, pełen charakterystycznej goryczy smak i aromat palącego się ogniska. Tego nie da się podrobić, ani przejść obok obojętnie. Jakość i renoma to efekt ciężkiej pracy, doświadczenia i ponad 65-letniej tradycji. Historia najbardziej rozpoznawalnej paragwajskiej marki rozpoczęła się w Bella Vista, miejscowości położonej na południu prowincji Itapúa. Na rodzinnej plantacji Lauro i Sara rozpoczęli uprawę yerba mate, którą wkrótce mogli zacząć sprzedawać. Początki były trudne, a sprzedaż odbywała się w małej spiżarni, ale zapotrzebowanie stale wzrastało. Wkrótce z powstającego powoli przedsiębiorstwa zaczęło wychodzić około 300 paczek yerby dziennie, opatrzonych brązowym, papierowym opakowaniem, z charakterystycznym, czerwonym stemplem. W latach 70. wprowadzono nowe opakowania – znane do dziś – opatrzone wizerunkiem ptaszka, w czerwono-biało-niebieskich kolorach, czyli barwach narodowych Paragwaju. Wkrótce firma Lauro Raatz S.A. stała się prawdziwą dumą południowoamerykańskiego państwa i jest nią do dziś, stojąc na czele paragwajskich producentów yerba mate.

Yerba mate Pajarito

Przyczyny ekskluzywności Pajarito

Tak jak ekskluzywność mercedesa albo ubrań z kolekcji Versace nie wzięła się znikąd, tak i wysokie notowania yerba mate Pajarito mają swoje powody. Pierwszy to miejsce, w którym rośnie ostrokrzew paragwajski, a z którego powstaje „Ptaszek”. Prowincja Itapúa w Paragwaju charakteryzuje się bowiem specyficznym klimatem, dzięki któremu liście rośliny mają wyjątkowy smak i aromat. Nie bez znaczenia jest ogromne, ponad 65-letnie doświadczenie rodziny Raatzów w produkcji yerba mate. Dzięki niemu zebrali wokół siebie zespół wybitnych ekspertów oraz ludzi oddanych pracy, wykonujących ją na najwyższym poziomie. Dzięki nim liście są bardzo dokładnie selekcjonowane, a do produkcji trafiają wyłącznie najlepsze, z bardzo intensywnym aromatem, mnóstwem witamin i minerałów.

Jak powstaje i smakuje yerba mate Pajarito?

Pajarito jest wierna tradycji. Zebrane z plantacji listki i gałązki ostrokrzewu, uważnie wyselekcjonowane i sprawdzone pod względem jakości, trafiają do dalszej obróbki tradycyjną metodą barbacuá, którą setki lat temu opracowali Indianie Guarani. Yerba mate suszona jest przy pomocy ognia i dymu, tuż nad rozżarzonym paleniskiem. Po wysuszeniu, listki i gałązki są rozdrabniane i przesiewane tak, aby ostatecznie powstały susz spełniał wyśrubowane wymagania i standardy. Zanim jednak trafi do opakowania, poddawany jest procesowi leżakowania, podczas którego nabiera wyjątkowego charakteru i niezrównanej mocy. Yerba mate Pajarito „odpoczywa” przez około 20 do 24 miesięcy. W tym czasie zyskuje niepowtarzalne właściwości i walory smakowo-aromatyczne. Podana w formie naparu nie tylko doskonale smakuje, ale też mocno pobudza, odżywia i dostarcza organizmowi cały zestaw witamin i minerałów. Producent yerba mate Pajarito na każdym opakowaniu dokładnie informuje o zawartości kofeiny i wartości odżywczych. W wariancie tradycyjnym, w porcji 100 gram suszu na 1 litr wody znajduje się m.in. 26,36 kcal, 790 mg kofeiny i 4,96 mg witaminy C.

Yerba mate Pajarito – dla kogo?

Paragwajska marka z ptaszkiem w logo to prawdziwa ikona yerba mate i z pewnością słyszał o niej każdy mateista, niezależnie od stopnia zaawansowania. Yerba mate Pajarito to paragwajska klasyka, a o jej jakości świadczą niezliczone pozytywne opinie. Warto sięgnąć po nią choć raz podczas swojej mateistycznej przygody. Jej wyrazisty smak na długo zapada w pamięci, jednak typowa dla paragwajskich yerb intensywność, goryczka i dymny akcent mogą być nieco zbyt mocne dla początkujących yerbopijców. Polecamy więc ją tym, którzy zapoznali się już z potężnym charakterem yerba mate i nie krzywią się przy każdym łyku. Dobrze zaparzona yerba mate Pajarito odwdzięczy się wielowymiarową przyjemnością picia. Jak ją parzyć? W wersji ciepłej wystarczy zalać wodą o temperaturze około 70-80 °C i odczekać kilka minut, aż naciągnie. Jak na paragwajską yerbę przystało, doskonale sprawdza się również w formie zalanego lodowatą wodą tereré. Raz wykorzystany susz z powodzeniem można zalewać kilkukrotnie, za każdym razem odkrywając zaskakujące niuanse w smaku i aromacie.

Rodzaje yerba mate Pajarito. Gdzie ją kupić?

W naszym sklepie „Ptaszek” dostępny jest w kilku wersjach – w postaci sypkiej oraz w saszetkach (jako ekspresowa yerba mate). Jeśli chodzi o postać sypką, dostępne są następujące rodzaje: Pajarito Elaborada con Palo Tradicional (naturalna, klasyczna wersja z kawałkami gałązek, bez dodatków), Pajarito Selección Especial (naturalna, specjalnie selekcjonowana), Pajarito Menta Limón (z dodatkiem mięty i cytryny), Pajarito Compuesta con Hierbas (z dodatkiem mięty pieprzowej, cedronu i burrito) oraz Pajarito Orgánica (uprawiana w dżungli, bez sztucznych nawozów). Yerba mate ekspresowa jest dostępna w wersji tradycyjnej, a także z nutą wanilii, brzoskwini oraz w jabłkowo-cynamonowym wydaniu.


Źródła informacji:

  1. Wikipedia: Yerba mate, Pajarito.
  2. pajarito.com.py.

Polecane

Pajarito Compuesta con Hierbas 0,5kg

Pajarito Compuesta con Hierbas 0,5kg

15,67 zł brutto/1szt.(31,34 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 1kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 1kg

24,48 zł brutto/1szt.(24,48 zł / kg brutto)
Pajarito Menta Limon (miętowo-cytrynowa) 0,5kg

Pajarito Menta Limon (miętowo-cytrynowa) 0,5kg

24,40 zł brutto/1szt.(48,80 zł / kg brutto)
Pajarito Seleccion Especial 0,5kg

Pajarito Seleccion Especial 0,5kg

18,12 zł brutto/1szt.(36,24 zł / kg brutto)
pixel