Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2020-11-03

Rytuał yerba mate w dobie pandemii: „Dzielmy się chwilą, nie bombillą!"

Dzielmy się chwilą, nie bombillą.

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami – kraje na całym świecie nagle musiały nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Dziś opowiemy Wam o ciekawej akcji prowadzonej w związku z pandemią przez argentyński Narodowy Instytut Yerba Mate. Nie raz mówiliśmy, że ostrokrzew paragwajski zajmuje ważną rolę w tamtejszej kulturze - dzisiejszy artykuł pomoże Wam uzmysłowić sobie, jak ważną!

Yerba mate w Argentynie – rytuał przyjaźni

Argentyna to największy światowy producent i eksporter yerba mate, która w tamtejszej kulturze jest obecna od setek lat i wciąż zajmuje bardzo ważne miejsce. Ważne do tego stopnia, że w 2002 roku powołano Narodowy Instytut Yerba Mate. Yerba mate ma bowiem status „napoju narodowego” – piją ją wszyscy, młodzież, dorośli, starsi, biedni i bogaci. Yerba mate to napój mający za zadanie łączyć ludzi. Z tym związany jest specjalny rytuał, który praktykuje się do dziś. Podczas spotkań towarzyskich gospodarz przygotowuje napar, który wędruje z rąk do rąk między zebranymi osobami – wszyscy używają więc jednego naczynka i bombilli. Każda z osób wypija tykwę yerba mate, a następnie ponownie zalewa się susz wodą.

Argentyński Narodowy Instytut Yerba Mate zachęca do zaniechania tradycyjnych rytuałów spożywania yerba mate w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się pandemii.

Dzielmy się chwilą, a nie bombillą!

W związku z rosnącą liczbą infekcji Narodowy Instytut Yerba Mate zainicjował akcję pod nazwą „Dzielmy się chwilą, a nie bombillą!”. Ma ona na celu podniesienie świadomości ludności na temat środków ostrożności i działań mających ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Akcja kładzie szczególny nacisk na wykorzystywanie własnych akcesoriów do yerba mate i niedzielenie ich z innymi osobami i podkreśla, że to wspólnie spędzany czas jest najważniejszy. Instytut wskazuje także na konieczność regularnego mycia matero i bombilli, co ma zapobiegać rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Instytucja zachęca Argentyńczyków do przestrzegania tych zasad, odwołując się do wspólnego dobra i dbania o siebie nawzajem. Wszystkim miłośnikom typowo argentyńskich rytuałów picia yerba mate zalecamy to samo - w tym trudnym czasie szczególnie uważajcie na zdrowie swoje i swoich bliskich!

Dzielmy się chwilą, a nie bombillą.

Źródła grafik wykorzystanych w tekście:

  1. https://yerbamateargentina.org.ar/compartamos-el-momento-no-la-bombilla/
  2. https://inym.org.ar/noticias/yerba-mate-argentina/78846-lanzamos-la-campana-cada-uno-con-su-mate-nos-cuidamos-entre-todos.html
pixel