Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2018-06-29

Szlakiem mateizmu. Czym jest La Ruta de la Yerba Mate?

Północne argentyńskie prowincje Misiones i Corrientes charakteryzuje gorący i wilgotny klimat. Ze względu na bujną faunę i florę, działalność człowieka w regionie od zawsze podporządkowana była siłom przyrody. Oprócz cytrusów, ryżu i bawełny znajduje się tam wiele plantacji ostrokrzewu paragwajskiego. Nie bez powodu przez tereny te przechodzi trasa turystyczna zwana La Ruta de la Yerba Mate. Już wkrótce malowniczy szlak w tropikach ma szansę stać się obiektem dziedzictwa kulturowego UNESCO!

Ostrokrzew paragwajski to narodowe dobro i symbol Misiones i Corrientes. Yerba mate jest tak argentyńska jak tango. To nieodłączny element tamtejszej kultury, immanentna część dziedzictwa potomków gauchów. W ostatnich latach podjęto szereg działań mających na celu ochronę i promocję mateistycznej spuścizny Argentyny. Powołano pozarządowy Narodowy Instytut Yerba Mate, inwestujący w promocję i badania nad ostrokrzewem. Dzięki staraniom tej organizacji, w 2013 roku władze ogłosiły yerba mate “napojem narodowym”. Ostatnie miesiące upływają pod znakiem kolejnego projektu, tym razem o znacznie wyższej randze. Argentyńczycy starają się bowiem o wpisanie tzw Szlaku yerba mate na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Szlak Yerba Mate (hiszp. La Ruta de la Yerba Mate) to turystyczna trasa przebiegająca przez prowincje Misiones i Corrientes. W regionie działa sporo ośrodków tradycyjnego rzemiosła i rolnictwa. To właśnie tam skupione jest najwięcej plantacji ostrokrzewu. Inicjatywa wyszła kilka lat temu ze strony ich właścicieli. Zaangażowały się w nią także lokalne hotele, restauratorzy i placówki kulturalne. Odwiedzający mogą osobiście przekonać się jak wygląda proces produkcji yerba mate. To także okazja do uczestnictwa w ciekawych prelekcjach i skosztowania świeżutkiego naparu. Oferta nie jest jednak kierowana wyłącznie do fanów yerby. Bogata oferta gastronomiczna umożliwia poznanie lokalnej kuchni, a baza hotelowa nie ustępuje znanym kurortom. Prowincje Misiones i Corrientes słyną z niezwykłych walorów przyrodniczych. Właśnie tam zlokalizowane są słynne wodospady na rzece Iguazú. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest również tzw. tierra colorada czyli “kolorowa ziemia”. Soczyście czerwony grunt to rzadko spotykana anomalia geologiczna. Uważa się ją za jedną z najbardziej żyznych odmian na świecie. To właśnie na niej wyrasta ostrokrzew… Należy wspomnieć, że Misiones i Corrientes to tereny bogatego dziedzictwa kultury materialnej. To tu jezuici zakładali indiańskie redukcje, w których chrystianizowano tubylców z plemienia Guarani. Ukryte w dżungli pozostałości kolonialnych zabudowań udostępniono do zwiedzania. Robią niezwykłe wrażenie.

Międzynarodowi przedstawiciele UNESCO odwiedzili Szlak Yerba Mate w czerwcu 2018 roku. Zaprezentowana przez stronę argentyńską dokumentacja spełnia wstępne wymagania organizacji. Wszystko w rękach specjalnie powołanej komisji, która wyda ostateczną opinię. Ogłoszenie decyzji nastąpi prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Jeżeli ta będzie pozytywna, od 2020 roku Ruta de la Yerba Mate stanie się jednym z obiektów Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Trzymamy kciuki!

Polecane

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

29,39 zł brutto/1szt.(58,78 zł / kg brutto)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

17,40 zł brutto/1szt.(34,80 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

28,41 zł brutto/1szt.(56,82 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

29,39 zł brutto/1szt.(58,78 zł / kg brutto)
pixel