Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2019-09-20

Yerba mate coraz popularniejsza! Zobacz, gdzie piją ją najchętniej


źródło: yerbamateargentina.org.ar

Jak podaje argentyński Instituto Nacional de la Yerba Mate, w roku 2018 odnotowano najwyższy eksport ostrokrzewu paragwajskiego w historii. Mowa o aż 41 milionach kilogramów yerba mate, jakie trafiły do zagranicznych konsumentów. To wzrost o całe 44% w stosunku do roku 2017! Kto najchętniej pija yerba mate? Gdzie jest najbardziej popularna? Odpowiedzi znajdziecie w tekście.

Kto pije najwięcej yerby? Liderzy światowego importu.

O fascynacji yerba mate w krajach arabskich wspominaliśmy już nie raz. Nic więc dziwnego, że światowym liderem importu ostrokrzewu jest Syria. Producenci od lat zdają sobie sprawę z popularności yerba mate w tym kraju. Trafiło tam aż 34,5 miliona kilogramów surowca. Większość znanych marek ma swoje odpowiedniki dedykowane regionowi Bliskiego Wschodu. Objawia się to w odmiennym nazewnictwie i designie opakowań. Sam susz na ogół jest jednak identyczny. Tuż za Syrią, choć ze znacznie niższym wynikiem 4,48 mln kilogramów, plasuje się Chile. Bliskie sąsiedztwo i pokrewieństwo kulturowe sprawiają, że tamtejszy rynek stał się dla producentów yerby coraz bardziej atrakcyjny. Jak wskazują eksperci z Instituto Nacional de Yerba Mate (INYM), właśnie w tym kraju podejmuje się najszerzej zakrojone działania promocyjne. Wygląda na to, że przynoszą one pożądane skutki. Kolejne miejsca w naszym zestawieniu zajmują Liban (752 tys. kg) i Francja (544 tys. kg). Pierwszą piątkę zamykają Stany Zjednoczone z wynikiem 510 tysięcy kilogramów.

Yerba mate w Polsce. Jak wypadamy na tle innych krajów?

Jak mogliście przeczytać w poprzedniej części tekstu, największym konsumentem yerby w Europie jest Francja. Tuż za nią uplasowała się Hiszpania (507 tys. kg) oraz Niemcy (260 tys. kg). Polska zajmuje czwarte miejsce, tuż za sąsiadami zza Odry. Do naszego kraju trafiło 163 tys. kg ostrokrzewu paragwajskiego. Czy oznacza to, że w Niemczech yerba mate jest bardziej popularna? Niekoniecznie, pamiętajmy, że to niemal dwukrotnie bardziej zaludniony kraj. Właśnie dlatego sięgnęliśmy również po nieco inne statystki. Na podstawie danych od Google Trends, Argentyńczycy z INYM opracowali zestawienie wyszukiwań haseł powiązanych z yerba mate w poszczególnych państwach. Wyniki wskazują na duże zainteresowanie ostrokrzewem wśród Polaków. Zajmujemy 13. miejsce na świecie, a w samej Europie wyprzedzają nas tylko Hiszpanie. Eksperci z portalu yerbamateargentina.org.ar uważają, że wynika to z dobrze prowadzonego marketingu i dużej dostępności suszu, szczególnie w Internecie. Miło nam, że swoją działalnością dokładamy własną cegiełkę do budowy popularności yerba mate i krzewienia wiedzy o jej pozytywnym wpływie na organizm. Mateiści wszystkich województw, łącznie się. I niech nas będzie coraz więcej!

Polecane

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

15,62 zł brutto/1szt.(31,24 zł / kg brutto)
Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

21,40 zł brutto/1szt.(42,80 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

30,37 zł brutto/1szt.(60,74 zł / kg brutto)
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

3,91 zł brutto/1szt.(78,20 zł / kg brutto)
pixel