Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2021-06-11

Yerba mate na zimno z prestiżowymi wyróżnieniami. Tereré wśród najbardziej orzeźwiających napojów na świecie!

Tereré, czyli yerba mate podawana na zimno, to wielowiekowa paragwajska tradycja, która dopiero zaczęła zdobywać międzynarodowe uznanie. W grudniu ubiegłego roku trafiła na listę dziedzictwa UNESCO, niedawno zaś prestiżowy magazyn National Geographic uznał za jeden z najbardziej orzeźwiających napojów na świecie. Jeżeli jeszcze nie piliście tereré, koniecznie nadróbcie zaległości. Szczególnie, że zbliża się lato!

Co to jest tereré i skąd wzięła się tradycja picia zimnej yerba mate?

Paragwaj to jeden z nielicznych krajów Ameryki Południowej bez dostępu do morza. Położone w głębokim interiorze państwo od zawsze znane było z tropikalnego klimatu i bardzo wysokich temperatur. W takich warunkach rzadko kiedy sięga się po rozgrzewające napary. Tymczasem yerba mate to chyba jedyny naturalnie energetyzujący napój, który można przygotować również na zimno. Tereré, bo tak go nazywamy, najlepiej smakuje z zimną wodą i kostkami lodu. Często wzbogaca się go o tzw. yuyos, różnorodne kompozycje świeżych, lokalnie występujących ziół oferowanych na ulicznych straganach. Interesującą wariacją jest także tzw. tereré ruso, czyli yerba mate z zimnym sokiem, nazwana tak, gdyż podobno raczyli się nią rosyjscy ochotnicy podczas jednej z toczonych niegdyś przez Paragwaj wojen.

Paragwajska yerba mate wyróżniona: tereré na liście UNESCO i w prestiżowym rankingu wydawcy National Geographic!

Lata starań, w które zaangażowani byli nie tylko plantatorzy, ale i instytucje rządowe, w końcu przyniosły upragniony finał. W grudniu ubiegłego roku dokonano oficjalnego wpisu tereré na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Z czym w praktyce wiąże się to wyróżnienie? To nie tylko powód do dumy, lecz również realna szansa na ochronę cennych z kulturoznawczego punktu widzenia praktyk i zachęta dla kolejnych pokoleń, by strzegły tradycji i nie pozwoliły jej wyginąć. Ponadto, to doskonała forma promocji turystyki. Szczególnie dla Paragwaju, który nie należy do szczególnie często odwiedzanych krajów. Nie mamy wątpliwości, że już wkrótce ulegnie to zmianie! To jednak nie koniec dobrych wieści. Jak donoszą źródła medialne, wydawnictwo RBA, odpowiedzialne m.in. za słynny magazyn podróżniczy National Geographic, uznało tereré za jeden z dziesięciu najbardziej orzeźwiających napojów świata! Jak sami widzicie, yerba mate na zimno staje się coraz popularniejsza.

yerba mate sklep terere

Tereré na upały! Sięgnij po nasze propozycje!

Nie musisz mieszkać w Ameryce Południowej, by cieszyć się orzeźwiającym smakiem zimnego tereré. W naszym sklepie internetowym znajdziesz specjalny dział z kompozycjami yerba mate dedykowanymi właśnie tej formie podania napoju. Waszej uwadze szczególnie polecamy jedną z najnowszych propozycji marki Verde Mate Green. “Verano” to wariacja smakowa stworzona specjalnie z myślą o okresie letnim. Słodki smak jabłka i gruszki przełamany delikatnie kwaskowymi cytrusami doskonale łączy się tu z bogatym w naturalną kofeinę suszem yerba mate. Jest naprawdę niezła jako ciepły napar, lecz swe prawdziwe oblicze ujawnia dopiero w formie tereré. Musicie tego spróbować!

Polecane

Verde Mate Green Despalada 0,5kg

Verde Mate Green Despalada 0,5kg

27,43 zł brutto/1szt.(54,86 zł / kg brutto)
Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales  50g

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 50g

5,87 zł brutto/1szt.(117,40 zł / kg brutto)
 Yerba Verde Mate Green Cactus 50g

Yerba Verde Mate Green Cactus 50g

4,89 zł brutto/1szt.(97,80 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Verano 0,5kg

Verde Mate Green Verano 0,5kg

27,43 zł brutto/1szt.(54,86 zł / kg brutto)
pixel