Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-08-11

Yerba mate w kosmetyce: zdrowie i uroda z ostrokrzewem paragwajskim

yerba mate w kosmetyce yerba mate zdrowie yerba mate właściwości

Ostrokrzew paragwajski to roślina, którą doceniono już setki lat temu, gdy Indianie Guarani zaczęli wykorzystywać ją ze względu na właściwości pobudzające. Wraz z upływem czasu odkryto także, że yerba mate pozytywnie wpływa na zdrowie i urodę. Dziś zapraszamy Was po garść przydatnych informacji na temat zastosowania ostrokrzewu paragwajskiego w kosmetyce.

Spis treści:

  1. Wpływ yerba mate na zdrowie i samopoczucie
  2. Jak yerba mate wpływa na urodę?
  3. Yerba mate i kombucha - zdrowotne połączenie

Wpływ yerba mate na zdrowie i samopoczucie

Ostrokrzew paragwajski to roślina bogata w witaminy i minerały. Przygotowywana z niej yerba mate jest doskonałym źródłem witamin z grupy A, B, C i innych. W składzie znajdują się także minerały, m.in. duże ilości wapnia, żelaza i fosfor, a także inne, jak chrom, mangan, potas i cynk. Na uwagę zasługują substancje antyoksydacyjne wspomagające organizm w walce z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za rozwój nowotworów. Yerba mate zawiera także flawonoidy, wspomagające pracę układu nerwowego oraz krwionośnego. Kolejną zaletą yerba mate jest wysoka zawartość kofeiny, która nie tylko gwarantuje doskonały i długotrwały efekt pobudzenia oraz wyostrza koncentrację, ale też pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Pobudza mikrokrążenie skóry, poprawia jej elastyczność i zmniejsza suchość. Napary z ostrokrzewu paragwajskiego wielu ludziom zastępują kawę oraz napoje energetyczne - to o wiele zdrowszy wybór! Trzeba jednak pamiętać, że pomimo wysokiej zawartości potrzebnych składników, yerba mate nie może zastępować składników zbilansowanej diety. Ostrokrzew paragwajski sprawdza się też w kosmetyce. Ekstrakt z yerba mate zastosowany w kosmetykach naturalnych znajduje szerokie zastosowanie.


yerba mate kosmetyka yerba mate zdrowie yerba mate właściwości

Jak yerba mate wpływa na urodę?

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych kosmetyków z dodatkiem yerba mate i wraz z rosnącym zainteresowaniem i modą na picie tego południowoamerykańskiego naparu, rośnie także ilość produktów kosmetycznych z yerbą w składzie. Najczęściej dodatek ostrokrzewu paragwajskiego spotkać można w preparatach o działaniu przeciwobrzękowym oraz wyszczuplającym. Produkty z yerba mate mają też korzystnie wpływać na skórę, włosy i paznokcie. Takie działanie zawdzięczane jest obecności witamin A i E nazywanych witaminami młodości, a także wspomnianym wcześniej antyoksydantom, które walcząc z wolnymi rodnikami, opóźniają procesy starzenia się organizmu. Kompleks substancji, witamin i minerałów zawartych w ostrokrzewie paragwajskim korzystnie wpływa na regulację trawienia. Z tego powodu dodatek yerba mate może warunkować właściwości wyszczuplające danego preparatu i stanowić doskonałe wsparcie podczas diety. Zawarte w ostrokrzewie paragwajskim saponiny, czyli substancje oczyszczające, sprawiają, że yerba mate często dodaje się do mydeł i płynów do kąpieli. Gwarantuje to delikatne, naturalne oczyszczenie. Saponiny pienią się w wodzie podobnie jak mydło, dlatego też dawniej rośliny zawierające te związki chemiczne stosowano do mycia lub prania, jako substytut mydła. Pijąc yerba mate, dostarczysz sobie składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a stosując kosmetyki zawierające yerbę w składzie, poprawisz wygląd i funkcjonowanie skóry. Pamiętaj jednak, że aby skutki były widoczne, potrzeba systematyczności!

Yerba mate i kombucha - zdrowotne połączenie

W 2021 r. grupa polskich naukowców przeprowadziła badanie nad właściwościami sfermentowanego napoju kombucha. Zwykle jako bazę do fermentacji wykorzystuje się czarną lub zielonę herbatę. Tym razem naukowcy wykorzystali napar z ostrokrzewu paragwajskiego, czyli znaną nam dobrze yerba mate. Podczas badania oceniono właściwości fermentów, zawartość związków biologicznie czynnych i potencjał antyoksydacyjny. Zbadano też możliwość hamowania aktywności enzymów, które są istotne w procesie starzenia się skóry, właściwości przeciwzapalne i wpływ na nawilżenie skóry. Yerba mate sama w sobie jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, które są niezbędne dla organizmu i pozytywnie wpływają na jego funkcjonowanie. W połączeniu z kombuchą działa jeszcze lepiej - nie tylko przy stosowaniu wewnętrznym, podczas spożywania, ale też podczas nakładania na skórę, poprawiając jej kondycję. Z tego względu ekstrakty z kombuchy i yerba mate są coraz częściej wykorzystywane w kremach, maściach czy balsamach, których zadaniem jest nawilżenie skóry i zapobieganie nadmiernej utracie wody. To z kolei wpływa na lepszą regenerację skóry - przyspiesza gojenie się ran i opóźnia procesy starzenia się.


Źródła informacji:

  1. Wikipedia: yerba mate.
  2. S. Daniells, Kombucha Yerba Mate extracts show potential for skin health benefits, cosmeticsdesign.com, 2021.
  3. A. Ziemlewska, Z. Nizioł-Łukaszewska, T. Bujak, M. Zagórska-Dziok, M. Wójciak, I. Sowa, Effect of fermentation time on the content of bioactive compounds with cosmetic and dermatological properties in Kombucha Yerba Mate extracts, Scientific Reports, 2021.

Polecane

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

15,60 zł brutto/1szt.(31,20 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

17,62 zł brutto/1szt.(70,48 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

28,41 zł brutto/1szt.(56,82 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

23,01 zł brutto/1szt.(46,02 zł / kg brutto)
pixel