Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2021-01-12

Yerba mate w... malarstwie. Zobacz, jak inspirowała artystów.

Nie raz wspominaliśmy o silnym zakorzenieniu yerba mate w południowoamerykańskiej kulturze. Od lat towarzyszy ona tamtejszym bohaterom literackim, pojawia się w filmach i serialach czy reklamach telewizyjnych. Może być też interesującym tematem dla… malarstwa. I właśnie tym zagadnieniem zajmiemy się w dzisiejszym wpisie!

Już w XIX wieku yerba mate weszła w kanon symboli narodowych stając się jednym z atrybutów gauczów, latynoskich odpowiedników kowbojów. Nic dziwnego, że często pojawiała się na obrazach przedstawiających życie codzienne i folklor wsi. Prezentowana poniżej praca to dzieło Juana Manuela Blanesa, urugwajskiego malarza doby realizmu. Tytuł, “Tomando mate” można przetłumaczyć jako “Pijąc yerba mate”.

yerba mate malarstwo

Sceny z życia gauchów były jednym z głównym motywów twórczości innego artysty, Argentyńczyka Florencio Moliny Camposa. Tworzący w pierwszej połowie XX wieku malarz zasłynął humorystycznym stylem przedstawiania postaci. Wystarczy spojrzeć na obraz “Gaucho tomando mate”.

yerba mate malarstwo

Poniżej jeszcze jedno z dzieł Camposa zatytułowane “Descansito” (“Odpoczynek”). Jak widać, zarówno dziś jak i dobre kilkadziesiąt lat temu najlepszą towarzyszką przysłowiowego fajrantu była yerba mate.

yerba mate malarstwo

Polecane

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

15,60 zł brutto/1szt.(31,20 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

17,62 zł brutto/1szt.(70,48 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

28,41 zł brutto/1szt.(56,82 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

23,01 zł brutto/1szt.(46,02 zł / kg brutto)
pixel