Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2020-10-30

Dia do Saci, czyli brazylijska alternatywa dla Halloween

Moc halloweenowych promocji!

Choć Halloween jest świętem rozpowszechnionym na całym świecie, mało gdzie obchodzi się je tak hucznie, jak w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. Niektóre kraje wprowadzają alternatywne święta nawiązujące do ich własnego folkloru. Doskonałym przykładem jest Dia do Saci, czyli święto celebrowane w Brazylii. Kim jest Saci i jak świętują Brazylijczycy?

Saci – kim jest postać z brazylijskiego folkloru?

Saci jest postacią wywodzącą się z brazylijskiego folkloru, o której pierwsze wzmianki pojawiły się prawdopodobnie w mitach przekazywanym sobie przez członków ludów Tupi-Guarani. Przedstawia się go jako ciemnoskórego i jednonogiego młodego mężczyznę, który miał stracić nogę podczas capoeiry. Zwykle pali fajkę i nosi czerwoną czapkę pozwalającą mu znikać i pojawiać się w danym miejscu na zawołanie. Uznaje się go za złowieszczą i raczej niebezpieczną postać. Ma on złośliwie chować przedmioty, wypuszczać z domu zwierzęta domowe, robić bałagan. Mówi się też, że Saci spełni życzenie tego, komu uda się go złapać lub ukraść mu magiczną czapkę. Istnieje przekonanie, że czapka jest źródłem nieprzyjemnego zapachu, którego, po zdobyciu czapki, do końca życia nie da się już zmyć. Mówi się, że Saci przez większość czasu wykorzystuje swoją niewidzialność. Wielu Brazylijczyków wierzy jednak, że można dostrzec go w wirach pyłowych, a nawet złapać go wówczas i zamknąć w butelce.

Dia do Saci – brazylijskie Halloween

Jeszcze kilka lat temu Halloween nie cieszył się zbyt dużą popularnością wśród Brazylijczyków i obchodzono go głównie w szkołach językowych, które podczas lekcji angielskiego wprowadzały do programu nauczania elementy kulturowe. Gdy świętowanie Halloween stało się bardziej powszechne, organizacja pozarządowa Amigos do Saci wyszła z inicjatywą stworzenia święta odpowiadającemu Halloween, które jednak będzie skupiać się na brazylijskim folklorze, a nie go wypierać. Zwyczaj ten rozpowszechniono przede wszystkim w stanie São Paulo. Towarzyszy mu estetyka do złudzenia przypominająca Halloween - królują dynie, pająki, charakterystyczna kolorystyka, a sam Saci przedstawiany jest często z dynią lub wiaderkiem na cukierki.

Polecane

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

29,39 zł brutto/1szt.(58,78 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

17,62 zł brutto/1szt.(70,48 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

23,01 zł brutto/1szt.(46,02 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

28,41 zł brutto/1szt.(56,82 zł / kg brutto)
pixel