Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Brazylia

( ilość produktów: 9 )

W naszym mateistycznym świecie Brazylia kojarzy nam się przede wszystkim jako jeden z czterech „yerbowych krajów”. Prawda jest taka, że z Brazylii pochodzi produkt przebijający dziesięciokrotnie sławę yerba mate. Brazylijska kawa podbiła i stale podbija serca kawoszy na całym świecie. Najbardziej klasyczna i uniwersalna kawa pochodzi właśnie z Brazylii. Czym się charakteryzuje?

Najpopularniejsza kawa świata – kawa z Brazylii

Choć oryginalnie kawa pochodzi z położonej we wschodniej części Afryki Etiopii, to Brazylia nazywana jest przez wielu „Królestwem Kawy”. Właśnie tu są największe i najsłynniejsze plantacje kawowca, które zajmują około 30 tysięcy km2, a przeszło 1/3 surowca dostępnego na rynku kawy pochodzi właśnie z tego kraju. Jak podaje ICO (Międzynarodowa Organizacja Kawy), co roku Brazylia produkuje ponad 3 miliony ton kawy! Nic dziwnego, że kraj samby stał się centrum kawowego przemysłu. Warunki klimatyczne i geograficzne szczególnie mocno sprzyjają uprawie rośliny, której ziarna są bogate w kofeinę. Najsłynniejszymi rejonami uprawy brazylijskiej kawy są São Paulo, Minas Gerais i Paraná, a z portu w Santos każdego dnia wypływają setki statków wypełnionych po brzegi workami z ziarnami kawowca. Subtropikalny klimat terenu położonego między zwrotnikiem Raka a zwrotnikiem Koziorożca cechuje się wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością. Górzysty teren jest bogaty w żyzną glebę, pełną minerałów i cennych składników, a położenie na wysokości około 600-1200 metrów nad poziomem morza zapewnia odpowiedni stopień nasłonecznienia roślin, a jednocześnie sprawia, że wydobyte z owoców kawy ziarna cechują się niską kwasowością i łagodnym charakterem.

Skąd się wzięła kawa w Brazylii?

Jak już wspomnieliśmy, kawa nie pochodzi oryginalnie ani z Brazylii ani w ogóle z Ameryki Południowej – pochodzi z Afryki. Aby rozpocząć uprawę kawowca w Brazylii konieczne było sprowadzenie sadzonek z krajów, które je posiadały. Pierwsze kawowe drzewko zasadzono tu w 1727 roku i wiąże się z tym pewna historia. Portugalczycy, którzy tworzyli w tamtym czasie kolonię na terenie Brazylii, bardzo pragnęli uzyskać sadzonki kawy od swoich sąsiadów z Gujany Francuskiej, którzy stanowczo nie chcieli się na to zgodzić, traktując kawowe roślinki jak największy skarb. Uknuty więc został podstęp. Pod płaszczem misji dyplomatycznej do Gujany wysłano pułkownika Francisco de Melo Palheta, który uwiódł żonę gubernatora, a ta na pożegnanie wręczyła mu bukiet kwiatów. We wnętrzu bukietu ukryte były nasiona kawowca. Tak właśnie kawa trafiła do Brazylii.

Kawa z Brazylii – czyli jaka?

Ze względu na ogromną skalę produkcji, wśród brazylijskich kaw znajdą się zarówno te słabszej lub przyzwoitej jakości, jak i wysoko cenione przez prawdziwych koneserów kawy klasy premium i speciality. W całej Brazylii zdecydowanie króluje arabika, a najczęściej spotykane odmiany to: Bourbon, Catuai, Mundo Novo i Typica. Zbiorów dokonuje się w porze suchej, czyli od czerwca do września, a zebrane wisienki kawowca obrabia się metodą „suchą”, która polega na suszeniu ich w naturalny sposób, przy pomocy promieni słońca. Kawa ziarnista brazylijska cechuje się łagodnym profilem – jest delikatna, ma niski poziom kwasowości, a w jej smaku i aromacie wyraźnie czuć czekoladowe i orzechowe nuty. Jej body jest ciężkie i cieliste. To, co w niej zachwyca, to wyjątkowa uniwersalność i klasyka. Z powodzeniem można polecić ją każdemu, do picia na co dzień, na poranne rozbudzenie i do delektowania się jej wspaniałym smakiem w chwilach relaksu.

Kraftowa kawa brazylijska Mary Rose w sklepie MateMundo.pl

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić najlepszą kawę ziarnistą brazylijską – podpowiadamy: wybierz MateMundo.pl! Nasz sklep online oferuje wysokiej jakości rzemieślniczą kawę brazylijską paloną na miejscu, w niewielkiej, kraftowej palarni, gdzie przykłada się precyzyjną uwagę do każdego szczegółu tak, aby do paczki trafiły najlepsze i najsmaczniejsze ziarenka. W naszej ofercie kawa brazylijska dostępna jest w gramaturach 400g i 1kg, dzięki czemu łatwo dopasować produkt do indywidualnych potrzeb. Warto dodać, że kawa Mary Rose palona jest w stopniu omniroast, dzięki czemu można parzyć ją praktycznie każdą metodą – w profesjonalnym ekspresie ciśnieniowym, makinetce, french pressie lub aeropressie, za pomocą chemexa, dripa czy syfonu, można też parzyć ją po turecku lub po wietnamsku. Co kto lubi. Niezależnie od tego, czy jesteś regularnym smakoszem kawy, czy też amatorem niedzielnego relaksu z filiżanką czarnego płynu, polecamy kraftową kawę Mary Rose z Brazylii!

pixel