Jak przygotować yerba mate?
Nie ma jednego, idealnego sposobu przygotowania yerba mate. Podobnie jak w przypadku kawy czy herbaty. Yerba mate można przygotować na wiele sposobów. Jednak my chcielibyśmy przedstawić ten tradycyjny, z którego korzysta większość ludzi. Sprawdź nasze wskazówki dotyczące przygotowania yerba mate.
Co będzie potrzebne by zacząć przygodę z yerba mate?
Oczywiście podstawą jest susz. Każdy według swoich upodobań powinien zdecydować się na odpowiedni dla siebie. W sklepach z yerba mate znajdziecie ogromny wybór smaków i rodzajów. Dobrze jest spróbować kilku, aby mieć porównanie i wybrać najlepszą.
Kolejnym ważnym elementem jest naczynko do yerba mate. W tej kwestii również każdy powinien przekonać się osobiście, które naczynko będzie najlepsze. Na początek polecam skorzystać z naczynka ceramicznego. Jest ono znacznie praktyczniejsze w utrzymaniu i nie wymaga specjalnych przygotowań.
Bardzo istotnym elementem jest bobmilla. Kupicie ją w każdym sklepie z yerba mate.
Oczywiście bez wody nie ma mate. Więc warto mieć pod ręką czajnik, w którym zagotujemy wodę. Musimy pamiętać, aby podczas zalewania yerba mate, woda miała około 75 stopni Celsjusza.
Tradycyjne przygotowanie yerba mate
- Do naczynka wsyp susz:
- W przypadku zaawansowanych mateistów 1/2 – 3/4 objętości naczynka (według uznania)
- W przypadku początkujących mateistów 1/4 - 1/3 objętości naczynka
- Naczynko przykryj dłonią i przekręć do góry nogami. Susz opadnie na dłoń. Potrząśnij kilka razy w dół i górę.
- Ułóż naczynko pod kątem 45°. Zwróć uwagę na to, aby susz znajdował się na jednej ściance naczynka.
- Odpowiednio ułożony susz zalej wodą o temperaturze około 75 stopni. Bardzo ważne jest, aby woda była wlana w wolną od suszu przestrzeń.
- Ustnik bombilli zatkaj kciukiem i włóż ją w miejsce, w które wcześniej wlewana była woda. Pamiętaj, aby nie wyciągać bombilli, ani nie mieszać nią mate. Może spowodować to zapchanie się rurki.
- Tak przygotowane mate należy odstawić na około 3 minuty, aby susz naciągnął wodę. Po tym czasie należy dolać nieco wody, aby wypełnić naczynko do końca. Yerba jest już gotowa do wypicia.
Przygotowana w taki sposób yerba może być zalewana kilka razy. Będziecie czuli różnice z każdym kolejnym zalaniem – yerba będzie coraz słabsza. Zazwyczaj jest to około 5 – 7 zalań.
Pomocne wskazówki w przygotowaniu yerba mate
Cały proces przygotowania i picia yerba mate jest dość złożony. Z pewnością przydadzą nam się takie informacje jak:
- Przygotowanie gorącej, ale nie wrzącej wody (około 75 stopni).
- Do pierwszego zalania należy użyć zimnej wody.
- Przechylenie naczynka z przygotowanym do zalania suszem. Pozwoli to przedostać się pyłkowi na górę, dzięki czemu malutkie cząsteczki nie będą wpadały do bombilli.
- Nie należy mieszać naparu, aby bombilla się nie zapchała.
- Kiedy napar traci smak, można przesunąć kopczyk na drugą stronę.
Przedstawiony powyżej sposób, to ten najbardziej tradycyjny. Korzysta z niego większość mateistów. Każdą yerbę można wzbogacić wybranym przez siebie dodatkiem.