Najmocniejsza yerba mate. Dowiedz się, co najlepiej pobudza!
Z doświadczenia wiemy, że obok smaku, kluczowe znaczenie ma dla Was pobudzające działanie yerba mate. Często dostajemy pytania o najbardziej pobudzające produkty dostępne w naszym sklepie. W dzisiejszym tekście postaramy się zaspokoić Waszą ciekawość. Przygotowaliśmy listę najmocniejszych yerba mate na rynku. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Dlaczego yerba mate pobudza?
- Od czego zależy moc yerba mate?
- Najbardziej pobudzające klasyczne yerba mate
- Jeszcze więcej kofeiny. Yerba mate z guaraną
- Najmocniejsze yerba mate – nasze rekomendacje
Dlaczego yerba mate pobudza?
Dla zaawansowanych yerbopijców sprawa jest oczywista, ale osoby niezaznajomione jeszcze z tematem mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. W yerba mate znajduje się kofeina – i to całkiem pokaźna jej ilość! Gdy mowa o pobudzeniu, większości osób jako pierwsza na myśl przyjdzie kawa. Picie jej rankiem w celu rozbudzenia się i dodania sobie energii, to codzienny rytuał miliardów ludzi na całym świecie. Yerba mate pije znacznie mniej osób, choć jak się okazuje – działa na pobudzenie równie dobrze jak kawa. Według źródeł naukowych, w litrze naparu z ostrokrzewu paragwajskiego znajduje się około 70-650 mg kofeiny. Dla porównania litr mocnej kawy espresso to około 1700-2250 mg kofeiny, a litr kawy parzonej – 380-650 mg kofeiny. Idąc dalej, w litrze napoju energetycznego znajduje się około 320 mg kofeiny, a w litrze herbaty – około 100-590 mg pobudzającej substancji. Dane te nie są precyzyjne, ponieważ zawartość kofeiny w naparze zależy od wielu czynników, o czym napiszemy w dalszej części tekstu, ale można wywnioskować z nich, że yerba zawiera nieco mniej kofeiny niż kawa, więcej niż herbata i porównywalną ilość do energy drinków. Różni się jednak pod względem działania. Oprócz kofeiny w ostrokrzewie paragwajskim znajdują się jeszcze dwa związki chemiczne – teofilina i teobromina. W połączeniu z kofeiną pobudzają organizm, dodają energii i poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, ale jest to znacznie mniej gwałtowne i bardziej harmonijne działanie niż w przypadku kawy.
Od czego zależy moc yerba mate?
Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, w litrze yerba mate znajduje się około 70-650 mg kofeiny. To bardzo szeroki zakres. Trudno jest precyzyjnie określić dokładną wartość, ponieważ stężenie kofeiny w yerba mate zależy od szeregu czynników. Yerby różnych marek, pochodzące z różnych krajów mogą różnić się między sobą pod względem stopnia pobudzenia. Co więcej, zawartością kofeiny mogą różnić się nawet kolejne nakłady tej samej yerby! Jak to możliwe?
Warunki panujące na plantacji yerba mate
Jak wiadomo, yerba mate rośnie wyłącznie na terenie czterech krajów Ameryki Południowej: Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju. Choć kraje te leżą tuż obok siebie, różnią się nieco pod względem warunków klimatycznych i geograficznych. Dla jakości i potencjału pobudzającego yerba mate bardzo istotne jest odpowiednie położenie plantacji, a co za tym idzie dostęp do słońca i warunki atmosferyczne podczas zbiorów. Ważnym czynnikiem jest też charakter upraw. Rośliny inaczej rozwijają się w zróżnicowanym ekosystemie, a inaczej w wielkopowierzchniowych monokulturach. Wreszcie ważny jest czas zbiorów ostrokrzewu. Za najcenniejsze pod względem smaku, aromatu i właściwości pobudzających uznaje się listki i gałązki zebrane między marcem a wrześniem.
Sposób przetwarzania ostrokrzewu
Kolejna istotna kwestia to sposób przetwarzania ostrokrzewu. Na proces ten składa się suszenie i sezonowanie. Yerby suszone ogniem i dymem lub gorącym powietrzem mają odmienne walory smakowe i aromatyczne. Na smak i aromat, a także moc pobudzenia wpływ ma również sezonowanie – im dłużej leżakowana yerba mate, tym jest intensywniejsza, bardziej goryczkowa i bardziej pobudzająca. Co więcej, na ogół za mocniejszy uchodzi susz pozbawiony patyczków. Ważna jest także kwestia obecności dodatków w postaci owoców, ziół czy aromatów. Większa ilość dodatków to mniejsza zawartość kofeiny w yerba mate.
Sposób parzenia yerba mate
Poza wspomnianymi, niezależnymi od konsumenta czynnikami, ważny jest także sposób parzenia yerby. Po pierwsze, ważna jest ilość suszu – im nasypiemy go więcej, w stosunku do użytej ilości wody, tym napar będzie mocniejszy. Na początek przygody z yerba mate polecamy zacząć od sypania około 15 g suszu do matero i stopniowo zwiększać porcję, do około 1/4-3/4 objętości naczynka, w zależności od preferencji. Po drugie, na moc naparu ma wpływ temperatura wody. Nie bez powodu yerbę parzy się w wodzie o maksymalnej temperaturze 80°C. W zbyt gorącej lub zbyt chłodnej wodzie ostrokrzew nie tylko nie uwalnia w pełni swoich właściwości, ale też napar jest po prostu niesmaczny. Wyjątkiem jest tereré, czyli yerba mate zalana lodowatą wodą. Trzecią kwestią jest czas parzenia. Działa to podobnie jak w przypadku kawy czy zwykłej herbaty. Im dłużej yerba mate będzie się parzyć, tym będzie mocniejsza.
Najmocniejsze klasyczne yerba mate
Klasyczne yerba mate pozbawione dodatków potrafią wyraźnie różnić się zawartością kofeiny. O czynnikach, które to warunkują, wspominaliśmy w poprzedniej części tekstu. Warto dodać w tym miejscu, że często powielanym mitem na temat „energetyczności” yerba mate jest przekonanie, jakoby intensywnie goryczkowy susz lepiej pobudzał. W rzeczywistości korelacja między wyrazistością smaku a zawartością kofeiny nie istnieje. Paragwajskie yerby znane z najbardziej wytrawnych akcentów na ogół zawierają jej znacznie mniej niż produkty z Argentyny. Porządną dawkę energii potrafi dostarczyć również zielona, prawie całkiem pozbawiona goryczy yerba mate z Brazylii. Wedle statystyk, osławiona Pajarito ma około 2/3 mocy Rosamonte Suave. I tu dochodzimy do kolejnej kwestii. Oznaczenie „suave” odnosi się wyłącznie do łagodności smaku! Yerby tego typu z pewnością będą mniej goryczkowe, lecz czy słabiej pobudzają? Absolutnie nie!
Jeszcze więcej kofeiny. Mocna yerba mate z guaraną
Choć kilka akapitów wcześniej wspomnieliśmy, że wszelkie dodatki do yerba mate obniżają jej pobudzający potencjał, istnieje pewien składnik, który wprowadza do naparu dodatkową porcję kofeiny. Wśród mateistów poszukujących silnego pobudzenia, dużym uznaniem cieszy się yerba mate z guaraną. Pochodzący z Ameryki Południowej tropikalny owoc zawiera duże pokłady naturalnej kofeiny. Prócz dodatkowej dawki energii, wprowadza on do naparu orzeźwiającą, kwaskowatą nutę. Mieszanki yerba mate i guarany najczęściej sprzedawane są pod nazwą „Energia Guarana”. Jak na razie wprowadziło je do swojej oferty kilku znanych południowoamerykańskich producentów. Które z nich są najmocniejsze? Z pewnością warto zainteresować się Guarani Energia co Guarana. Paragwajska marka zadbała o miłośników silnej stymulacji. Yerba cechuje się wyrazistym, nieco gorzkawym smakiem i obfitym dodatkiem sproszkowanej guarany. Równie dobrze prezentuje się Verde Mate Green Energia Guarana. Owoc guarany towarzyszy tutaj delikatnym, suszonym powietrzem listkom ostrokrzewu rodem z Brazylii. Na uwagę zasługuje również jeden z bestsellerów polskiego rynku w postaci CBSé Energia. Marka od lat kojarzy się z doskonałymi walorami smakowymi i dużą zawartością kofeiny. Za jedną z najmocniejszych yerba mate dostępnych na rynku uchodzi paragwajska El Fuego Energia Guarana, gdzie porcję kofeiny, oprócz wspomnianego owocu guarany, wprowadza także ekwadorska siostra yerba mate – Ilex guayusa. To energetyczne trio postawi na nogi nawet najbardziej wymagających mateistów!
Które yerba mate są najmocniejsze według nas?
Wśród produktów znanych z wysokiego potencjału energetycznego mamy kilka żelaznych rekomendacji. Koniecznie spróbujcie Verde Mate Green Despalada. Zielony susz bez dodatków smakuje rześko i jednocześnie bardzo intensywnie pobudza! Do najmocniejszych yerba mate w klasycznym stylu należy również Yaguar Wild Energy. Z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnych yerba mate w argentyńskim stylu. Nie inaczej będzie w przypadku Taragüi Energia. Promuje się ją jako dwa razy mocniejszą od klasycznej Taragüi. Nie ma w tym ani krzty przesady! Zwróćcie uwagę również na markę Rosamonte. Szczególnie godne zainteresowania są wariacje Selección Especial i Suave. Zapewnią wyważone wrażenia smakowe i dostarczą mnóstwa naturalnej kofeiny!
Źródła informacji:
- Wikipedia: Yerba mate, Kofeina.
- R. Włosiak, M. Rudny, E. Skrobek, E. Worobiej, B. Drużyńska, Charakterystyka aromatu i właściwości przeciwutleniających wybranych naparów, używek i ziół, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2007.
- B. Kruszewski, A. Jakóbiak, A. Jasiczek, B. Wieczorek i D. Niemczuk, Wpływ parametrów parzenia na zawartość kofeiny w naparze yerba mate, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2012.