Odchudzanie z yerba mate
Yerba mate zawiera kofeinę, dzięki czemu może być świetnym substytutem kawy i niezdrowych “energetyków”. Regularne popijanie naparów z ostrokrzewu ma również wiele innych zalet. Jak dowiodły badania naukowe, yerba to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Czy yerba mate odchudza? Tej właśnie kwestii przyjrzymy się w naszym dzisiejszym wpisie.
Spis treści:
- Yerba mate na odchudzanie. Wiedzieli o tym już Indianie Guarani
- Yerba mate a odchudzanie - jak to się dzieje?
- Jaką yerba mate wybrać?
- Dodatki do yerba mate wspierające proces odchudzania
- Najlepsza yerba mate na odchudzanie?
- Zrzuć zbędne kilogramy!
Yerba mate na odchudzanie. Wiedzieli o tym już Indianie Guarani
Yerba mate na odchudzanie? Zgadza się! Nie chodzi o żadną wymyślną dietę cud, czy jedno z wielu rzekomych “rewolucyjnych odkryć”, na jakie regularnie natrafiamy w internecie. O naturalnych właściwościach ostrokrzewu paragwajskiego wiadomo było już w czasach indian. Napar nie tylko pobudzał, orzeźwiał, zwiększał koncentrację i dodawał siły indiańskim wojownikom. Rzując świeżo zerwane liście ostrokrzewu paragwajskiego czy pijąc napar z wysuszonych liści Indianie Guarani nie odczuwali głodu - mieli uczucie sytości. Nie rozstawali się więc z rośliną podczas wypraw wojennych i długich polowań. Mimo tego, że ubiór wojowników był bardzo skromny i nie mieli możliwości zabrania ze sobą prowiantu, to zawsze przy pasku mieli woreczek ze schowanymi w nim liśćmi ostrokrzewu. Dzięki temu mogli w każdym momencie skorzystać z dobrodziejstw rośliny, nawet, gdy wyruszali w daleką podróż.
Yerba mate a odchudzanie - jak to się dzieje?
Dziś wiemy, że uczucie sytości, jakie pojawia się po wypiciu yerba mate ma związek z oddziaływaniem „indiańskiej herbaty” na receptory jelita grubego informujące o głodzie. Warto więc wypić porcję yerby przed posiłkiem, dzięki czemu szybciej zaspokoimy głód i zjemy mniejszą ilość jedzenia. Ponadto yerba mate hamuje aktywność lipazy trzustkowej, która odpowiada za rozkładanie tłuszczów. W efekcie organizm przyswaja mniej tłuszczów i łatwiej radzi sobie z ich wydalaniem, a co za tym idzie, ograniczone zostaje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Warto więc pić yerbę nie tylko przed posiłkiem, ale też przy okazji spożywania tłustych potraw. Zawarty w naparze kwas chlorogenowy to kolejny niezwykle istotny element. Hamuje przemianę komórek macierzystych w tłuszczowe. Ma też pozytywny wpływ na gospodarkę cukrową organizmu. Zwiększa wrażliwość organizmu ludzkiego na działanie insuliny, co może się przyczyniać do zapobiegania cukrzycy. Ważnym składnikiem ostrokrzewu są też tzw. katechiny. Dzięki nim absorbujemy mniej cukrów. Polifenole mają nie tylko działanie antyoksydacyjne, ale też wykazują zdolność do ograniczania magazynowania lipidów, czyli tłuszczy w organizmie. Kofeina, zawarta w yerba mate, nie tylko pobudza. Bardzo korzystnie wpływa na przemianę materii i proces trawienia. Yerba mate doceniana jest za prozdrowotne właściwości i zawartość ogromnej dawki witamin i minerałów niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu - witaminy z grupy B również wspomagają przemianę materii, z kolei saponiny mają wpływ na pracę układu pokarmowego i regulowanie poziomu cholesterolu.
Jaką yerba mate wybrać?
W ogólnym ujęciu, każda yerba mate będzie dobrze wspomagać odchudzanie. Z oczywistych powodów warto odpuścić sobie susz ze słodkimi dodatkami. Jeżeli jednak szczególnie zależy nam na mieszankach smakowych, warto zainteresować się specjalnymi kompozycjami stworzonymi z myślą o odchudzaniu. Najczęściej oznacza się je etykietą „silueta”, co z hiszpańskiego oznacza po prostu „sylwetkę”. Inne oznaczenia, dające klientom informację, że dany wariant yerby dedykowany jest osobom pragnącym zrzucić nieco zbędnych kilogramów, to: „regulase”, „fitness” czy „detox”. Co zawierają takie mieszanki? Przede wszystkim dodatki ziołowe wspomagające trawienie i wypróżnianie. Szczególnie cennym jest boldo. Medycyna ludowa Argentyny i Brazylii od wieków dobrze zna kojące dla żołądka właściwości tej rośliny. Z wiadomości, które od was dostajemy wynika, że na odchudzanie najchętniej wybieracie markę Guarani Silueta. Prócz wspomnianego boldo, zawiera także skórkę gorzkiej pomarańczy. Wybierając yerba mate na odchudzanie zastanawiacie się też, ile razy ją pić - odpowiadamy: tyle ile potrzebujecie. Yerba mate zawiera sporą dawkę kofeiny, więc trzeba zachować pewien umiar. Nie poleca się picia jej późną porą czy tuż przed snem. Jeśli wystarczy wam jedna porcja yerba mate dziennie, ewentualnie zalewana kilka razy, to nie ma potrzeby zalewania kolejnych porcji suszu kilka razy dziennie. Tak naprawdę nie jest ważna ilość, a regularność. Picie jednej porcji yerba mate regularnie, każdego dnia, przyniesie więcej korzyści niż picie jej w większej ilości raz na jakiś czas. Oczywiście pamiętać trzeba, że yerba sama w sobie nie jest środkiem odchudzającym - to dodatek do żmudnego procesu odchudzania, który wymaga motywacji i wielu poświęceń. Picie yerba mate jako wsparcie procesu odchudzania przyniesie wspaniałe efekty.
Dodatki do yerba mate wspierające proces odchudzania
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnorodnych kompozycji yerba mate - do wyboru do koloru. Można też poeksperymentować i samodzielnie stworzyć mieszankę z ulubionymi składnikami. Niektóre z dodatków do yerba mate działają również na odchudzanie, znacznie ułatwiając trawienie czy wspierając przemianę materii. Wzmacniają właściwości ostrokrzewu i sprawiają, że picie yerba mate podczas odchudzania faktycznie przynosi efekty. Podczas wprowadzania do swojej codziennej rutyny diety odchudzającej i ćwiczeń, których celem jest poprawienie sylwetki, szczególnie ważne jest zadbanie o swój układ trawienny. Na które składniki mieszanek yerba mate warto zwracać szczególną uwagę?
- Mięta - bardzo dobrze znane nam zielę, obecne w prawie każdej kuchni. Ma charakterystyczny, odświeżający zapach i smak, który przyjemnie roztacza się na podniebieniu i w przełyku. Napar z mięty koi ból żołądka i pomaga przy niestrawności. Wspomaga trawienie, wpływa na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego i usprawnienie pracy jelit. Yerba mate z dodatkiem mięty często sprawdzają się nie tylko w wersji na ciepło, ale też na zimno, czyli w formie tereré. Zimna wersja yerby według badań jeszcze efektywniej wpływa na wspomaganie procesu odchudzania.
- Rumianek - równie popularne zielę, co mięta. Ma przyjemny, łagodny zapach. W medycynie naturalnej wykorzystywany był już w I wieku Naszej Ery. Napary z rumianku były zbawienne w problemach trawiennych i podczas gorączki. Stosowano je jako remedium na bóle menstruacyjne. Rumianek rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dzięki czemu działa rozkurczowo i niweluje wzdęcia. Działa też kojąco na śluzówkę jelit i żołądka.
- Czystek - jest częstym składnikiem kompozycji funkcyjnych yerba mate, których zadaniem jest oczyszczenie organizmu i pozytywne działanie na układ pokarmowy. Na dodatek czystek jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli, czyli naturalnych przeciwutleniaczy.
- Koper włoski - jego nasiona wyraźnie wpływają na przyspieszenie metabolizmu. Koper włoski wspomaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu, zmniejsza apetyt i wspomaga pracę układu trawiennego. To jedno z najlepszych i najbardziej skutecznych ziół w walce ze zbędnymi kilogramami.
- Dzika róża - owoce tej rośliny bogate są w witaminy i cenne dla organizmu człowieka związki organiczne. W medycynie ludowej stosowano je szczególnie na kaszel i przeziębienia. Zawarte w nich pektyny mają zbawienny wpływ na pracę jelit.
- Trawa cytrynowa - aromatyczny i orzeźwiający dodatek do yerba mate, o cytrynowym posmaku i zapachu. Poprawia trawienie i wspomaga oczyszczanie organizmu. Zawiera kwas chlorogenowy, który pozytywnie wpływa na przemianę materii.
- Boldo - roślina, która pierwotnie wywodzi się z górskich terenów Peru i Chile. Dziś jest to jedno z najbardziej popularnych ziół hodowanych w ogródkach przez mieszkańców Brazylii. Ziele to często dodaje się do yerba mate. To aromatyczna przyprawa, ale też przede wszystkim bardzo skuteczny środek, którego działanie wspiera pracę układu pokarmowego. Ziele to już wieki temu wykorzystywane było przez Inków w medycynie naturalnej. Poprawiało trawienie i uśmierzało ból. W liściach boldo zawarta jest boldyna, czyli alkaloid, który odpowiada za stymulację produkcji żółci. Wspiera pracę woreczka żółciowego i wątroby. Bioaktywne substancje, które znajdują się w liściach rośliny pobudzają wydzielanie śliny i soków niezbędnych w procesie trawienia: żołądkowego, jelitowego i trzustkowego.
- Carqueja - popularne i bardzo cenione w Ameryce Południowej ziele, które pochodzi z serca Amazonii. Od wieków wykorzystywane w tradycyjnej medycynie. Właściwości rośliny mają wiele zastosowań, ale docenia się je przede wszystkim ze względu na oddziaływanie na przewód pokarmowy, wątrobę i metabolizm. Carqueja reguluje pracę układu trawiennego, chroni wątrobę i łagodzi dyskomfort po posiłkach.
Najlepsza yerba mate na odchudzanie?
Zachęceni cudownymi właściwościami yerba mate, zastanawiacie się: jaką yerbę na odchudzanie wybrać? Która yerba mate będzie najlepsza na odchudzanie? Początkującym mateistom polecamy Verde Mate Green Silueta, czyli połączenie delikatnej, zielonej, brazylijskiej yerba mate z ziołowymi dodatkami: miętą, czystkiem, trawą cytrynową i herbatą gunpowder. Proces oczyszczania organizmu ze zbędnych toksyn wesprze też Verde Mate Green Detox - z dodatkiem herbaty zielonej gunpowder, czystka, ziaren ostropestu, liści pokrzywy, owoców dzikiej róży, mięty pieprzowej i liści szałwi. Nieco bardziej wtajemniczonym miłośnikom yerba mate, którzy cenią sobie jej charakterystyczny, gorzki smak, polecamy wspomnianą już wcześniej, paragwajską Guarani Silueta, uzupełnioną dodatkiem boldo i aromatycznej skórki pomarańczy. Chcąc uzupełnić odchudzającą dietę, warto sięgnąć też po pyszną, argentyńską yerbę CBSé Silueta, z dodatkiem mięty pieprzowej, morszczynu, rumianku, werbeny cytrynowej i dzikiej róży, uzupełnioną smakowitym naturalnym aromatem jabłkowym. Dla niezdecydowanych, którą yerba mate wybrać, polecamy „zestaw na odchudzanie”: Verde Mate Silueta, Regulase i Detox, Guarani Silueta i Yaguar Silueta.
Zrzuć zbędne kilogramy!
Pamiętajmy, że nie istnieje produkt, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki sprawi, że automatycznie zrzucimy zbędne kilogramy. Czy yerba mate odchudza? Nie. Bardzo dobrze wpływa na działanie organizmu, w tym na układ trawienny i metabolizm, dzięki czemu świetnie wspiera proces odchudzania. Jest w pełni naturalnym, bogatym w witaminy i minerały dodatkiem do diety i ćwiczeń. Dopiero łącząc te elementy można osiągnąć efekty. Zapomnijcie o podejrzanych tabletkach i innych dziwnych specyfikach. Być może niektóre z nich pomagają schudnąć, jednak praktycznie zawsze mamy tu do czynienia z tzw. efektem jojo. Niejasny skład tego typu środków może dodatkowo wpędzić nas w poważne tarapaty zdrowotne. W dłuższej perspektywie naturalne metody są po prostu najlepsze. Dieta to nie krótkotrwała głodówka, lecz nabycie konkretnych nawyków żywieniowych. Warto włączyć do nich picie yerba mate. Uwierzcie - będzie wspaniałym sojusznikiem na drodze do zdrowia i pięknej sylwetki.
Źródła informacji:
- C.I. Heck,E.G. De Mejia, Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis ): A Comprehensive Review on Chemistry, Health Implications, and Technological Considerations, w: „J Food Sci”, 72 (9), s. R138-51, listopad 2007.
- F. Martins, T.M. Noso, V.B. Porto, A. Curiel, A. Gambero, D.H.M. Bastos, M.L. Ribeiro, P. De O Carvalho, Maté Tea Inhibits In Vitro Pancreatic Lipase Activity and Has Hypolipidemic Effect on High-fat Diet-induced Obese Mice, Obesity, 18 (1), s. 42-7, czerwiec 2009.
- https://en.wikipedia.org/wiki/Mate_(drink).