Wpływ yerba mate na organizm
Yerba mate to napar, który ma w sobie mnóstwo składników odżywczych - niezbędne minerały i witaminy. Zawiera też cenne dla zdrowia antyoksydanty. Dzięki temu jest tak bogatym we właściwości zdrowotne napojem. Dowiedz się, czy warto pić yerba mate, jaki wpływ ma na organizm i jakich efektów możesz się spodziewać.
Spis treści:
- Co jest w yerba mate?
- Na co wpływa yerba mate?
- Yerba mate a układ trawienny i metabolizm
- Yerba mate a potencja
- Yerba mate a serce
- Kto nie powinien pić yerba mate?
- Yerba dobra na wszystko
Co jest w yerba mate?
Krótko przypomnijmy, czym jest yerba mate. To napar z wysuszonych i rozdrobnionych listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego - rośliny, która występuje wyłącznie w Ameryce Południowej, na pograniczu czterech państw: Paragwaju, Argentyny, Brazylii i Urugwaju. Napar ma dość intensywny, ziołowy smak, a w zależności od metody produkcji, w smaku i aromacie yerba mate mogą pojawić się wędzone, dymne nuty. Yerba mate słynie przede wszystkim z działania pobudzającego. Zawiera sporą dawkę naturalnej kofeiny, dzięki czemu niweluje zmęczenie psychiczne i wpływa pozytywnie na koncentrację i pamięć. Zawiera też mnóstwo witamin, są to m.in.:
- witamina A, która bardzo dobrze wpływa na wzrok i oczy,
- witamina C, która wpływa na liczbę krwinek i układ odpornościowy,
- witamina E, która jest odpowiedzialna za układ krążenia i wymianę substancji na poziomie komórkowym,
- witamina B1, która wpływa na pracę nerwów oraz trawienie,
- witamina B2, która wpływa na dobry stan oczu i włosów.
To nie wszystko. Oprócz witamin, yerba mate zawiera także mnóstwo cennych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu minerałów, takich jak: cynk (ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze), potas (ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego), fosfor i wapń (mają wpływ m.in. na funkcjonowanie kości i mięśni), krzem (odpowiada za stan skóry, włosów i paznokci) i magnez (jego niedobór objawia się osłabieniem organizmu). Przez wielu doceniana jest również dzięki sporej zawartości polifenoli, czyli antyoksydantów, które odpowiadają za opóźnianie procesu starzenia się komórek.
Na co wpływa yerba mate?
Jak już wspomnieliśmy, najważniejszą właściwością yerba mate, dzięki której zyskała sławę w Ameryce Południowej i staje się coraz popularniejsza w innych częściach świata, jest działanie pobudzające. Pobudzenie, jakiego dostarcza każdy łyk naparu, to nie jedyna właściwość yerby. Tak naprawdę działa ona na cały organizm:
- pobudza i poprawia koncentrację,
- likwiduje uczucie zmęczenia,
- odżywia i wzmacnia organizm,
- zmniejsza uczucie głodu,
- oczyszcza organizm z toksyn,
- wspiera działanie układu trawiennego,
- reguluje ciśnienie krwi,
- rozluźnia i łagodzi stres.
Yerba mate a układ trawienny i metabolizm
Yerba mate doskonale wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego, efektem czego jest popularne przekonanie, że pomaga w walce z nadwagą. Poprawia perystaltykę jelit, stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i łagodzi dolegliwości związane z procesem trawienia. Yerba mate zawiera biotynę, a ta z kolei odpowiada za prawidłową pracę tarczycy oraz syntezę kwasów tłuszczowych. Yerba mate dobrze działa też na pracę wątroby. Zapobiega otłuszczaniu się tego organu, a także oczyszcza organizm z toksyn - przede wszystkim ze szkodliwych metali ciężkich, które znacznie obciążają wątrobę. Działanie oczyszczające wynika z moczopędnych właściwości yerba mate, na co wpływają zawarte w niej saponiny. Yerba poprawia pracę nerek. Sprawniejsze usuwanie szkodliwych substancji z organizmu, to z kolei lepszy metabolizm, co znacznie przyczynia się do zachowania smukłej sylwetki. Yerba mate przyspiesza przemianę materii oraz poprawia trawienie. Pozwala na szybsze spalanie kalorii w czasie wysiłku. Najlepsze efekty są widoczne po około 45 dniach regularnego picia naparu. Na dodatek yerba mate powoduje uczucie sytości - zmniejsza uczucie głodu, dzięki czemu mniej podjadamy. Choć yerba mate sama w sobie nie odchudza, to regularne jej picie, połączone z odpowiednią dietą i ćwiczeniami, może przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów.
Yerba mate a potencja
Niektórzy uważają, że yerba mate jest naturalnym afrodyzjakiem, że poprawia płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Yerba mate a płodność - czy rzeczywiście południowoamerykański napar ma zastosowanie w tym zakresie? Yerba wpływa pozytywnie na cały organizm, a zdrowie i dobre samopoczucie, to podstawa udanego pożycia seksualnego. Południowoamerykański napój pobudza i stymuluje organizm, dodając energii, która jest nieodłącznym elementem miłosnych uniesień. Warunkiem poczucia satysfakcji i udanych doznań seksualnych jest także dobre samopoczucie psychiczne. Yerba mate rozluźnia i relaksuje, wprowadzając w dobry nastrój. Sama w sobie yerba mate nie zwiększa sprawności seksualnej. A czy ma wpływ na ilość plemników, czy zwiększa płodność? Nie zostało to udowodnione naukowo, nie mniej jednak większa ilość energii, lepsze samopoczucie, a co za tym idzie, zwiększona aktywność fizyczna w łóżku, mogą przyczynić się do znacznej poprawy libido.
Yerba mate a serce
Yerba mate działa ochronnie na serce i układ krwionośny. Obniża poziom cholesterolu, działa przeciwmiażdżycowo i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Dzięki obniżeniu poziomu cholesterolu, zwiększa się miejsce w naczyniach krwionośnych, a to powoduje sprawniejszy przepływ krwi i obniżenie ciśnienia. Zawarte w yerbie teofilina i teobromina rozszerzają naczynia krwionośne, regulując pobudzające działanie kofeiny. Yerba reguluje poziom ciśnienia krwi, a optymalne ciśnienie, to klucz do zdrowego serca. Yerba ma także właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Neutralizuje wolne rodniki, co pozwala obniżyć ryzyko występowania nowotworów, chorób wątroby czy układu krążenia. Oprócz tego wspomaga zwalczanie reumatyzmu i podnosi sprawność fizyczną. Bardzo pozytywnie wpływa na poprawę nastroju, dzięki czemu pomaga zwalczać depresję. Dodaje energii, która pozwola poczuć się znacznie lepiej.
Kto nie powinien pić yerba mate?
Z uwagi na dużą ilość kofeiny zawartej w yerba mate, nie powinny pić jej kobiety w ciąży. Również mamy karmiące piersią powinny w tym czasie zrezygnować z picia mate. Kofeina może powodować rozdrażnienie i problemy z sennością u dzieci, dlatego yerby nie powinno się podawać maluchom. Choć zawarte w yerba mate składniki dobrze działają na pracę serca i układu krwionośnego, to osoby, które mają problemy z sercem, powinny poradzić się swojego lekarza, czy picie jakiegokolwiek napoju energetyzującego jest dla nich wskazane.
Yerba dobra na wszystko
Picie yerby może przynieść dużo korzyści. Przede wszystkim takich, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Oprócz tego samo picie tego pysznego napoju jest bardzo przyjemne i smaczne. To nie wszystko... Spróbujcie sami i przekonajcie się, co jeszcze może zdziałać yerba mate!
Źródła informacji:
- Wikipedia: Yerba mate.
- C. I. Heck, E. G. De Mejia, Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): A Comprehensive Review on Chemistry, Health Implications, and Technological Considerations, Journal of Food Science, październik 2007, Vol. 72, Issue 9, s. R138-R151.