Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-02-06

Yerba mate – jak często możemy ją pić? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Yerba mate

Często pytacie nas, jaka jest optymalna dzienna dawka yerba mate i ile można jej wypić, by nie przesadzić? Czy są jakieś przeciwwskazania do picia yerba mate? Niestety, nie ma jednoznacznych odpowiedzi na te pytania. Istnieje bowiem sporo warunkujących je czynników, a najistotniejszy z nich to indywidualne predyspozycje każdego i każdej z nas.

Spis treści:

  1. Yerba mate – każdy pije tak, jak lubi
  2. Jak działa yerba mate i ile kofeiny zawiera?
  3. Ile razy dziennie można pić yerba mate?
  4. Przeciwwskazania. Kto nie powinien pić yerba mate?

Yerba mate – każdy pije tak, jak lubi

Yerba mate, podobnie jak herbata czy kawa ma to do siebie, że można pić ją na milion sposobów i każdy pije ją tak, jak lubi – według własnych preferencji i upodobań. To jej ogromna zaleta i wada jednocześnie. Z jednej strony ostrokrzew paragwajski jest doskonałą bazą do yerbacianych kompozycji. Dobrze łączy się z dodatkami – ziołami, owocami i aromatami, stanowiąc wdzięczny materiał do eksperymentowania z rozmaitymi smakami. Producenci yerba mate prześcigają się w wymyślaniu kolejnych, oryginalnych fuzji, ale równie dobrze my sami możemy dać ponieść się fantazji we własnej kuchni i odkrywać nowe połączenia. Możemy też eksperymentować z temperaturą i czasem parzenia, zamiast wody zastosować inny płyn czy zalewać jedną porcję suszu wielokrotnie, z każdą dolewką poznając nowe smaki. Z drugiej strony ta różnorodność sprawia, że yerba mate trudno jest zbadać i określić konkretnymi parametrami. Nie da się dokładnie zmierzyć zawartości kofeiny, witamin czy minerałów w porcji naparu, sprawdzić dokładnie, ile sypać suszu czy jak długo powinno się parzyć ostrokrzew i w jakiej dokładnie temperaturze. Nie możemy precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie: ile maksymalnie można pić yerby? Możemy jednak spróbować określić w dużym przybliżeniu zalecaną porcję yerba mate, wyjaśnić, jakie jest jej prawidłowe dawkowanie i zastanowić się, jak często można pić yerba mate.

Jak działa yerba mate i ile kofeiny zawiera?

Dla tych, którzy dopiero wchodzą w świat yerby – małe przypomnienie. Yerba mate to napar z ostrokrzewu paragwajskiego – rośliny, która naturalnie występuje w Ameryce Południowej, na terenie Paragwaju, Argentyny, Brazylii i Urugwaju. Pierwszymi odkrywcami właściwości rośliny byli Indianie Guarani, którzy zauważyli, że napar z niej przyrządzony dodaje energii, pobudza organizm i poprawia koncentrację. Indianie jeszcze o tym nie wiedzieli, ale setki lat później naukowcy odkryli, że w yerba mate jest kofeina, przez niektórych nazywana mateiną, która stoi za pobudzającym działaniem yerby. Ze względu na różne czynniki (rodzaj i ilość użytego suszu, metoda produkcji, czas i temperatura parzenia) nie da się jednoznacznie określić, ile dokładnie kofeiny jest w yerbie, ale źródła naukowe podają, że w jednej porcji naparu znajduje się około 70-650 miligramów kofeiny – to mniej niż w kawie i więcej niż w zielonej herbacie. Naukowcy udowodnili też, że yerba jest bogatym i w 100% naturalnym źródłem wielu witamin, minerałów, polifenoli i innych związków, które doskonale wpływają na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Skupmy się jednak na kofeinie. Energetyczny kop, jakiego dostarcza, jest szczególnie pożądany rankiem czy podczas wytężonej pracy umysłu, ale czy wiążą się z nim jakieś skutki uboczne? Czy częste picie naparu z ostrokrzewu jest bezpieczne i czy można przedawkować yerba mate?

Yerba mate

Ile razy dziennie można pić yerba mate?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, każdy organizm może reagować na kofeinę inaczej, a co za tym idzie, tolerować ją w większych lub mniejszych stężeniach. Każdy z nas jest inny. Jedni od razu czują pobudzenie, inni przy takiej samej porcji nie poczują nic, a jeszcze inni po dawce kofeiny – wręcz odwrotnie – czują się senni. Na odczuwanie skutków pobudzającej kofeiny wpływ mają takie czynniki jak masa ciała, stan zdrowia, dieta czy nawet pora dnia. Na dodatek, nawet jeśli jesteście nałogowymi yerbopijcami, to wszystko ma swój limit, a , jak mówi stare przysłowie – co za dużo, to niezdrowo. Choć yerba mate, oprócz kofeiny, zawiera szereg witamin i minerałów i nie wypłukuje magnezu tak jak kawa, to pamiętajmy, że jej przedawkowanie również może wywołać niepożądane konsekwencje. Ile można pić yerby, by naturalnego pobudzenia nie zakłóciło pogarszające się samopoczucie? Ile sypać suszu i ile razy dolewać wodę? W publikacjach naukowych znajdziemy informację, że optymalna porcja suszu to od 1/4 do 3/4 naczynka, a jeszcze precyzyjniej – około 30 gram suszu yerba mate na dzień. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z yerba mate będą bardziej podatne na jej działanie. Nawet, jeżeli dotychczas suplementowały kofeinę pijąc kawę lub napoje energetyczne. Optymalną dawką dla początkujących będzie naszym zdaniem nie 30 gram, ale 15 gram yerba mate, czyli duża łyżka suszu – najlepiej podana nie później niż w południe. W zależności od rodzaju i jakości suszu, można oczywiście pozwolić sobie na kilka dolewek wody. Yerba mate stosunkowo długo uwalnia swoje właściwości. Pozbycie się fusów po jednym zalaniu będzie zwykłym marnotrawstwem! Dla doświadczonego mateisty 2-3 dolewki nie powinny być czymś nadzwyczajnym. Oczywiście zawsze potrzebne jest zachowanie umiaru. Nie zmuszajmy się do picia naparu za wszelką cenę i nie zważając na ewentualne konsekwencje. Przecież wszystko jest dla ludzi, ale w odpowiednich ilościach!

Czy są jakieś przeciwwskazania do picia yerba mate? Kto powinien jej unikać?

Jak powszechnie wiadomo, produkty zawierające kofeinę nie są odpowiednie dla wszystkich. Kofeina w kontrolowanej ilości niesie pożądane przez wielu korzyści, ale w zbyt dużym stężeniu może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak drżenie rąk, kołatanie serca, nadpobudliwość czy bezsenność. Z całą pewnością z yerba mate powinny zrezygnować kobiety w ciąży. Na ogół nie powinno się podawać jej również dzieciom. A co z osobami zmagającymi się z nadciśnieniem? Tu wskazana jest ostrożność. Nie znaczy to jednak, że muszą one zupełnie zrezygnować z naparu. Według większości lekarzy skoki ciśnienia wywołuje przede wszystkim nagłe dostarczanie zbyt dużych dawek kofeiny. Jeżeli nasz organizm jest do niej przyzwyczajony, yerba nie powinna zaszkodzić. Mimo to, skonsultowanie tej kwestii z lekarzem uważamy za absolutną konieczność!


Źródła informacji:

  1. Wikipedia: Yerba mate, Kofeina.
  2. A. Gawron-Gzella, J. Chanaj-Kaczmarek, J. Cielecka-Piontek, Yerba Mate – A Long but Current History, Nutrients, 2021.
  3. A. Smith, Effects of caffeine on human behavior, Food and Chemical Toxicology, 2002.

Polecane

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

15,50 zł brutto/1szt.(31,00 zł / kg brutto)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

17,53 zł brutto/1szt.(35,06 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

32,23 zł brutto/1szt.(64,46 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

30,37 zł brutto/1szt.(60,74 zł / kg brutto)
pixel