Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-05-06

Yerba mate kontra kawa? Co wybrać?

Zdobywająca popularność na całym świecie yerba mate, oprócz wielu witamin i minerałów, które zawiera i cennych właściwości, które wykazuje, najbardziej znana jest ze swojego pobudzającego działania. Możliwe jest to dzięki zawartości kofeiny, która większości osób kojarzy się przede wszystkim z kawą. Skoro więc obydwa napoje zawierają kofeinę i działają pobudzająco, nasuwa się pytanie: co jest lepsze - kawa czy yerba mate?

Krótko o kawie i yerba mate

Kawa powstaje z palonych ziaren kawowca. Całe lub drobno zmielone, palone różnymi metodami i w różnym stopniu ziarna parzy się przy pomocy gorącej wody i tak powstaje czarny, gorzki i mocno aromatyczny napój. Oryginalnie pochodzi z Etiopii, gdzie trzy tysiące lat temu po raz pierwszy odkryto właściwości kawowca. Dziś znana jest w niemal każdym zakątku świata. Jest jednym z podstawowych produktów, które znajdziemy w prawie każdym sklepie spożywczym, a jej wytwarzaniem zajmuje się kilkadziesiąt milionów producentów na całym świecie. Prawie każdy ma puszkę kawy w swojej kuchni. Yerba mate, choć zyskuje coraz większą popularność, to wciąż bardzo daleko jest jej pod tym względem do kawy. To napar z odpowiednio obrobionych liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, który rośnie na terenie czterech krajów Ameryki Południowej - Brazylii, Argentyny, Urugwaju i Paragwaju. Działanie rośliny odkryli pierwotnie Indianie Guarani, a kilka wieków później miejscowy przysmak szerzej rozpropagowali Jezuici, którzy przybyli do Ameryki Łacińskiej z misją chrystianizacji tubylczej ludności.

Yerba mate kontra kawa

Kofeina - wspólny pierwiastek kawy i yerba mate

To, co łączy kawę i yerba mate, to kofeina i związany z nią efekt pobudzenia. Kofeina pobudza organizm, zmniejsza uczucie zmęczenia, zwiększa koncentrację i uwagę. Naturalnie występuje też m.in. w herbacie, kakao i w owocach guarany. Dodawana jest do napojów energetycznych i gazowanych, takich jak cola. Kawa i yerba mate różnią się pod względem zawartości kofeiny. Choć nie da się tego precyzyjnie określić - wszystko zależy od gatunku produktu, sposobu przygotowania naparu i jego intensywności - to w mocnym zaokrągleniu można założyć, że w litrze espresso znajduje się około 1700-2250 mg kofeiny, około 550-850 mg kofeiny zawarte jest w litrze kawy z ekspresu, a litr kawy parzonej zawiera około 380-650 mg kofeiny. Porównując, yerba mate zawiera około 70-360 mg kofeiny na litr. Warto dodać, że maksymalne zalecane spożycie kofeiny, to około 300-400 mg dziennie.

Co wybrać? Kawa czy yerba mate?

Mimo, że obydwie zawierają kofeinę, to ich działanie znacznie się różni. Kawa pobudza mocno i szybko, ale jej działanie jest krótkotrwałe. Po nagłym przypływie energii, organizm człowieka opada z sił i powraca uczucie zmęczenia. Można wypić kolejną filiżankę kawy, ale efekt będzie podobny - szybki napływ energii, a potem nagły „zjazd”. Yerba mate pod tym względem działa w bardziej stonowany, łagodny sposób. Jej pobudzające działanie co prawda „rozkręca się” dłużej, ale też trwa dłużej, a gdy kofeina przestaje działać, to spadek energii nie jest aż tak gwałtowny dla organizmu. Zarówno kawa jak i yerba mate zawierają, obok kofeiny, wiele innych substancji, witamin i minerałów, które niosą za sobą różne, nieco odmienne, pozytywne właściwości. Który z napojów jest zatem lepszy? Obydwa znajdą swoich zwolenników i przeciwników. Jedni nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia tuż po przebudzeniu aromatycznej „małej czarnej” lub dodatku do słodkiej przekąski w postaci kawy z mlekiem, posłodzonej cukrem lub wzbogaconej wymyślnym, smakowym syropem. Innym nie pasuje smak kawy lub po prostu stawiają na zdrowe, naturalne źródło energii, jakim jest yerba mate. To kwestia gustu i nie możemy nikogo namawiać na zmianę nawyków, ale jedno jest pewne - yerba mate to doskonała alternatywa dla kawy, którą warto spróbować i być może pokochać tak jak my!

Polecane

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

17,53 zł brutto/1szt.(35,06 zł / kg brutto)
Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

21,06 zł brutto/1szt.(42,12 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

30,37 zł brutto/1szt.(60,74 zł / kg brutto)
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

3,91 zł brutto/1szt.(78,20 zł / kg brutto)
pixel