Co jest potrzebne do picia yerba mate?
Od paru lat obserwujemy w Polsce rosnącą popularność yerba mate. Herbata czy kawa, jako środki służące do pobudzenia, to nie wszystko, co mamy dziś do dyspozycji. Picie „herbaty stworzonej przez naturę”, jak niektórzy określają yerba mate, a dokładniej, spożywanie wywaru z liści ostrokrzewu paragwajskiego, staje się coraz bardziej powszechne. Tylko czy wszyscy wiedzą, jak należy pić yerba mate i co jest do tego potrzebne?
Trochę historii yerba mate
O yerba mate świat dowiedział się w XVII wieku, kiedy w Ameryce Południowej, a dokładniej w dorzeczu rzeki Parany, pojawili się misjonarze jezuiccy. Poza nawracaniem na wiarę, zajmowali się również obserwowaniem codziennych zwyczajów ludności miejscowej. Tym, co dość szybko rzuciło się zakonnikom w oczy, było żucie liści wiecznie zielonego krzewu (ostrokrzewu paragwajskiego) oraz picie przyrządzanych ze sproszkowanych liści naparów. Jezuici szybko przekonali się, że zarówno żucie, jak i picie naparu odświeżały umysł, zmniejszały głód i likwidowały zmęczenie. Dodajmy, że poza Ameryką Południową napar z yerba mate znany był przed wiekami również w Syrii i Libanie.
Naczynko do picia yerba mate
Co jest potrzebne do picia yerba mate? Przed wiekami przykładano wielką wagę do przygotowywania naparu oraz do jakości naczyń, w których był robiony. Naczynie najważniejsze, zwące się po prostu mate, zrobione było (i jest nadal!) z tykwy. Eksperci od przygotowywania yerba mate zalecają zaopatrzenie się w tradycyjną mate z tykwy, bo dobrze przechodzi smakiem yerby i z czasem dojrzewa. Do wyboru jest też mate z metalu, która na pewno jest trwalsza, mniej narażona na trwałe uszkodzenie i z pewnością lepiej sprawdzi się na przykład wtedy, jeśli często jesteśmy w podróży.
Drugie niezbędne akcesorium do yerba mate to bombilla. Pamiętajmy, że napar przygotowujemy ze sproszkowanych liści, te po zalaniu wodą zamienią się w fusy. Mało kto lubi je pić. Do uniknięcia tej nieprzyjemności służy właśnie bombilla.
Czym jest bombilla do yerba mate?
To rurka, najczęściej metalowa, z sitkiem, czasami mająca kształt łyżki. Zadaniem bombilli jest oddzielenie fusów od naparu. Smakosze yerba mate, a tych można dziś znaleźć mnóstwo, często podkreślają, że nie wyobrażają sobie picia yerba mate z przyjemnością, bez korzystania z bombilli. Rurkę umieszcza się w naczyniu po nasypaniu yerba mate i przed zalaniem wodą, a w trakcie picia nie należy jej poruszać. Bombilla może być dodatkowo wyposażona w pierścienie, których celem jest schłodzenie naparu.
Alergicy powinni sprawdzać, z jakiego metalu wykonano ich bombillę. Bywało tak, że rurki wykonane ze stopów niklu powodowały u pijących reakcje alergiczne.
Czy można pić yerba mate z kubka?
Odpowiedź brzmi oczywiście „tak”, ale jeżeli ktoś szuka wyjątkowych doznań związanych z naparem, lepiej postawić na tradycyjne naczynia i sposoby przygotowywania naparu. W sieci roi się od blogów i specjalistycznych artykułów na temat picia yerba mate, a także opinii pijących, którzy próbowali podejść do picia zarówno w sposób tradycyjny, jak i spożyć napar ze zwykłego kubka. Wniosek płynie jednoznaczny – picie z drewnianego naczynia sprawia, że yerba mate ujawnia więcej właściwości smakowych i zapachowych. Najwięksi ortodoksi piją napar wyłącznie z naczynia wykonanego z jednego rodzaju drewna – Palo Santo.