Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2020-10-02

Co kraj, to obyczaj, czyli tradycja yerba mate w krajach Ameryki Południowej

yerba mate na swiecie yerba mate argentyna yerba mate online

Jak wiadomo, yerba mate produkowana jest z ostrokrzewu paragwajskiego, który naturalnie występuje w Argentynie, Brazylii i Paragwaju. I choć yerba mate zawsze produkowana jest z tej samej rośliny, to w każdym z tych krajów przygotowuje się ją nieco inaczej, inne są też same tradycje towarzyszące temu napojowi. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, czytaj dalej!

Paragwaj

Wiele osób to właśnie Paragwaj nazywa ojczyzną yerba mate, a sami Paragwajczycy rozsmakowują się w tym napoju od setek lat. Co ciekawe, największą popularnością cieszy się tam terere - prawdopodobnie ze względu na panujące tam wysokie temperatury. Paragwajska yerba mate zwykle cechuje się silnym smakiem i dymnym aromatem, zazwyczaj zawierają średnią lub dużą ilość pyłu. W tym kraju spożywanie terere przez wiele osób uznawane jest za rytuał. Wśród popularnych produktów wyróżnić można marki takie jak Pajarito, a także Guarani.

Argentyna

Argentyna to jeden z największych światowych producentów yerba mate, a zarazem kraj, z którego pochodzi wiele produktów cieszących się ogromną popularnością w naszym kraju. Yerba mate jest tam obiektem wielu badań naukowych, dowodem czego może być istnienie Narodowego Instytutu Yerba Mate. Yerba mate ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia kultury i stosunków międzyludzkich - zgodnie z tradycją przygotowany w matero napar podaje się z rąk do rąk po kręgu. Napary z ostrokrzewu są także częstym motywem w literaturze i sztuce. Wśród najpopularniejszych argentyńskich marek wyróżnić należy m.in. yerba mate Amanda. Susze pochodzące z tego kraju są najczęściej średnio lub mało pylaste, wiele z nich posiada certyfikat ekologiczny.

yerba mate na swiecie ostrokrzew paragwajski yerba mate co to jest

Brazylia

Na określenie yerba mate w Brazylii używa się terminu erva mate. Plantacje ostrokrzewu paragwajskiego znajdują się głównie na południu kraju ze względu na doskonałe warunki klimatyczne potrzebne do uprawy tych roślin. Brazylijska yerba mate zawiera zwykle dużą ilość pyłu, przez co konieczne jest wykorzystywanie specjalnego rodzaju bombilli. Rodzajem suszu charakterystycznym dla Brazylii jest chimarrao, czyli bardzo drobno zmielona yerba mate. W Brazylii yerba mate często suszy się krócej niż w innych krajach lub rezygnuje z dymu podczas tego procesu, dzięki czemu susz zachowuje intensywnie zielony kolor i delikatny, roślinny smak.

Urugwaj

Urugwaj znalazł się w tym zestawieniu, chociaż w tym kraju… w ogóle nie uprawia się ostrokrzewu paragwajskiego! Co ciekawe, jeśli wierzyć statystykom, to właśnie Urugwajczycy są narodem najbardziej zakochanym w yerba mate. Susze sprowadza się z Brazylii, dlatego produkty pochodzące z Urugwaju są bardzo podobne do brazylijskich jeśli chodzi o konsystencję i smak. Urugwajczycy popijają napary ze specjalnych, dużych naczynek zwanych porongo. Yerba mate jest tam ważną częścią kultury i zdecydowanie najpopularniejszym napojem w całym kraju.

Polecane

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

15,60 zł brutto/1szt.(31,20 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

17,62 zł brutto/1szt.(70,48 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

28,41 zł brutto/1szt.(56,82 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

23,01 zł brutto/1szt.(46,02 zł / kg brutto)
pixel