Darmowa dostawa od 39,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2020-08-21

Tykwa – co to jest i jak powstają naczynka z tykwy?

organiczna yerba mate bio mate yerba mate ekologiczna

Każdy wielbiciel yerba mate wie, że dobre naczynko do yerba mate to klucz, by móc komfortowo delektować się ulubionym napojem. Pionierzy yerba mate, nie mając naczyń ceramicznych, radzili sobie inaczej. Naczynka wykonywano z tykwy, czyli przypominającej dynię rośliny. Dlaczego dobrze spełniała funkcję matero do yerba mate i jak przygotowywano naczynka?

Tykwa - co to za roślina?

Tykwa to roślina pnąca zaliczana do rodziny dyniowatych. Jej naturalnym terenem występowania jest strefa podzwrotnikowa, w której króluje klimat subtropikalny. W warunkach naturalnych roślina może osiągać nawet do 10 metrów wysokości. Pnącza owijają się wokół drzew, krzewów, a nawet budynków. Tykwę inaczej nazywa się też dynią butelkową lub kalabasą. Niektóre z jej odmian są jadalne, jednak dzięki niesamowicie twardej skorupie dojrzałych owoców zyskała też wiele innych zastosowań. Odpowiednio przygotowana kalabasa może pełnić funkcję instrumentu muzycznego, naczynia, a co najważniejsze, matero do yerba mate.

Jak przygotowywano tykwy?

Dojrzała tykwa przybiera kształt dużej, wydłużonej gruszki. Obróbka tykwy polegała na tym, aby usunąć jej wnętrze. Po usunięciu miąższu i ziaren należało wysuszyć wnętrze tykwy, a następnie zakonserwować tłuszczem. Tak przygotowana tykwa znalazła zastosowanie jako naczynie na wodę, żywność i, dzięki specyficznemu kształtowi, jako matero do yerba mate. Dzięki delikatnie zwężanej górnej krawędzi możliwe jest usypanie kopca z suszu. Z dyni butelkowej wykonuje się także instrumenty - niektóre plemiona używały owoców tej rośliny do wykonania np. gwatemalskiej marimby czy kubańskiego guiro.

Tykwa do yerba mate obecnie

Matera z owoców tykwy przygotowywano i wykorzystywano przez bardzo długi czas - wielu mieszkańców Ameryki Południowej wciąż preferuje ten właśnie ich rodzaj. To zdecydowanie najbardziej klasyczny sposób na przygotowanie yerba mate. Obecnie jednak, z uwagi na komfort użytkowania i łatwość czyszczenia, zdecydowanie bardziej popularne stały się tykwy ceramiczne, które zaczęto wykorzystywać dopiero w okresie kolonizacji. Ich kształt zwykle nawiązuje do tradycyjnych naczynek, co ułatwia przygotowanie naparu z yerba mate. W naszym sklepie oprócz tykw ceramicznych, kupisz również matera drewniane, aluminiowe, z palo santo, a nawet matera szklane i guampy. Wybierz to, które odpowiada Ci najbardziej!

Polecane

pixel