Darmowa dostawa od 44,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-01-10

Yerba mate bez tykwy i bombilli? Alternatywne sposoby parzenia

Zasypujemy tykwę, umieszczamy bombillę i zalewamy całość gorącą wodą. Ta jakże prosta formuła parzenia yerba mate tkwi zakodowana w głowie każdego mateisty niczym dekalog. Nie oznacza to jednak, że istnieje tylko jedna metoda przygotowania napoju Indian Guarani. Sposobów jest co najmniej kilka. I wcale nie są to nasze autorskie patenty, lecz stare i sprawdzone rozwiązania rodem z Ameryki Łacińskiej. Jakie? Koniecznie sprawdź!

Spis treści:

 1. Co zamiast matero i bombilli?
 2. Yerba mate w termosie
 3. Yerba mate z torebki
 4. Yerba mate w prasce francuskiej
 5. Yerba mate w dzbanku
 6. Yerba mate w ekspresie do kawy

Alternatywne sposoby parzenia yerba mate

Co zamiast matero i bombilli?

Każdy mateista wie, że do parzenia yerby potrzebne są dwa podstawowe narzędzia: matero, czyli naczynko, z którego pijemy napar i bombilla, czyli rurka, która filtruje fusy od napoju. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do takich akcesoriów? Będąc poza domem - w pracy, w szkole czy w podróży, parzenie yerba mate w tradycyjny sposób może okazać się niemożliwe. Jak temu zaradzić? Choć matero wykonane z ceramiki, naturalnej tykwy czy drewna jest najwygodniejsze, to bez obaw o złamanie „świętych mateistycznych zasad” można zastąpić je zwykłym ceramicznym kubkiem - do parzenia i picia yerba mate nadaje się równie dobrze. Nie mamy pod ręką bombilli? Żaden problem. Możemy zastąpić ją zwykłym zaparzaczem do herbaty. Ważne, żeby był na tyle duży, by pomieścić odpowiednią ilość suszu. Jak więc parzyć yerba mate w kubku przy pomocy zaparzacza? Oprócz tego, że wykorzystamy inne narzędzia, sama metoda właściwie niewiele się różni. Tak samo, jak w tradycyjny sposób musimy pamiętać o tym, żeby woda nie była zbyt gorąca - optymalna temperatura to około 70-80 °C.

Yerba mate w podróży

Wspomnieliśmy o piciu yerba mate w podróży. Jeśli chodzi o krótsze podróże samochodem czy pociągiem, świetną alternatywą zwykłego matero jest termiczne naczynko do yerba mate - TermoLid. Jest wykonane ze stali nierdzewnej i wyposażone w podwójne ścianki, które nie tylko pomagają na dłużej zachować temperaturę naparu, ale też chronią dłonie przed poparzeniem. Naczynko TermoLid dodatkowo posiada szczelną pokrywkę z wgłębieniem na bombillę. A jak rozwiązać kwestię parzenia yerba mate podczas dłuższej podróży? Może okazać się, że nie będzie możliwości zagotowania wody. Doskonałym rozwiązaniem okazuje się termos i nie jest to nic nadzwyczajnego - na ulicach paragwajskich miast można często spotkać rodzimych mateistów z dużym termosem u boku. Zestaw złożony z paczki suszu, naczynka, bombilli i termosu może jednak zająć sporo miejsca w walizce. Na ratunek przychodzi gadżet, który łączy w jedno funkcje wszystkich tych akcesoriów - yerbomos. Posiada zbiornik na susz, rurkę i nakrętkę, która pełni także funkcję kubka. Działa nie tylko jak zwykły termos, zachowując na dłużej temperaturę wody, ale też sprawia, że yerba mate parzy się na bieżąco, tworząc przepyszny, świeży napar!

Jak parzyć yerba mate alternatywnie?
Kubek termiczny do yerba mate

Yerba mate z torebki

Podobnie jak zwykłą herbatę, yerba mate można parzyć z torebki. Z pewnością spotkałeś się już z tym rozwiązaniem, chociażby przeglądając ofertę naszego sklepu. Większość znanych producentów yerba mate ma w swojej ofercie susz w saszetkach. Dużą zaletą tego rozwiązania jest prostota i ekonomiczność. Przygotowanie naparu odbywa się analogicznie do parzenia herbaty. Potrzebny jest zwykły kubek do picia yerby, odpowiedni do wyższych temperatur i w zasadzie nic więcej. Jest to banalnie proste: wrzucamy saszetkę do kubka, zalewamy wodą i czekamy, aż się zaparzy. A jak długo parzyć yerba mate w kubku? Wystarczy około 5 minut, aby napar był gotowy. Patent ten często spotyka się jednak z krytyką. Mateiści przyzwyczajeni do naczynka niemal po brzegi wypełnionego suszem narzekają na skromną ilość yerby zawartej w każdej z saszetek. Co kto lubi… Lepiej jednak nie sugerować się innymi, tylko spróbować samemu i dopiero na tej podstawie wyrobić sobie własną opinię.

Parzenie yerba mate we french pressie

Jak zaparzyć yerba mate w kubku?

 1. Zagotuj wodę i poczekaj aż osiągnie temperaturę około 70-80 °C.
 2. Wrzuć saszetkę z yerba mate do kubka.
 3. Zalej gorącą wodą.
 4. Odczekaj około 5 minut, aż yerba się zaparzy i usuń saszetkę.
 5. Gotowe!

Yerba mate w prasce francuskiej

Popularne wśród miłośników kawy naczynie opiera się na działaniu specjalnego tłoka oddzielającego wsypany susz od wody. Pozbawiony fusów napar yerba mate pachnie równie wspaniale, co świeżo zalana tykwa. Oczywiście w tym przypadku obędziesz się bez bombilli. Wielu Argentyńczyków raczy się właśnie tak przygotowanym napojem podczas śniadań i podwieczorków. Dla uzyskania 1 litra klasycznie aromatycznej i energetyzującej yerba mate, należy zasypać praskę francuską mniej więcej w 1/4. Koniecznie przetestuj ten patent!

Jak zaparzyć yerba mate we french pressie?

 1. Wsyp yerba mate do praski francuskiej - około 1/4 pojemności na 1 litr naparu.
 2. Zalej wodą o temperaturze około 70-80 °C.
 3. Zamknij dzbanek i poczekaj około 5 minut, aż yerba mate się zaparzy.
 4. Po zaparzeniu delikatnie naciśnij tłoczek, dociskając liście yerba mate do dna.
 5. Przelej napar do naczynka.
 6. Gotowe!

Yerba mate w dzbanku

Nie każdy posiada praskę francuską, ale chyba we wszystkich domostwach znajdziemy pospolity dzbanek. Przygotowanie yerby w dzbanku jest banalnie proste. Jeżeli naczynie nie posiada filtrującego pojemniczka lub nie mamy pod ręką zaparzacza do herbaty, można użyć klasycznego sita do przelania przez nie naparu i usunięcia fusów. Przypominamy o tym, żeby używać gorącej, lecz nie wrzącej wody!

Yerba mate w ekspresie do kawy

Na deser jeszcze jedna, tym razem dość niecodzienna propozycja. Jak twierdzą autorzy mateistycznego portalu Yerba Mate Argentina, bez problemu możemy przygotować ulubiony napar używając do tego… ekspresu do kawy! Wszystkie kroki niezbędne do zrobienia takiego napoju możesz prześledzić na przygotowanym przez redakcję strony wideo. Uwaga! Osobiście nie mieliśmy okazji przetestować tego patentu i nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne niepowodzenia!


Źródła informacji:

 1. Wikipedia: Yerba mate.
 2. A. Gawron-Gzella, J. Chanaj-Kaczmarek, J. Cielecka-Piontek, Yerba Mate - A Long but Current History, Nutrients, 2021.

Polecane

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

17,40 zł brutto/1szt.(34,80 zł / kg brutto)
Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

20,57 zł brutto/1szt.(41,14 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

25,47 zł brutto/1szt.(50,94 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

28,41 zł brutto/1szt.(56,82 zł / kg brutto)
pixel