Yerba mate w codziennym życiu Argentyńczyków. Najnowsze dane pomagają zrozumieć jej fenomen!
INYM, czyli argentyński Narodowy Instytut Yerba Mate od lata wspiera producentów ostrokrzewu, pomaga w krajowej i zagranicznej promocji i gromadzi dane statystyczne. Jedna z ostatnich publikacji Instytutu obfituje w cenne informacje i ciekawostki, które ułatwiają zrozumienie fenomenu yerba mate w jej ojczystym kraju. Omawiamy je w dzisiejszym blogowym wpisie!
Tytuł pracy, do której chcielibyśmy się dziś odnieść to, w wolnym tłumaczeniu, “Spożycie yerba mate w Argentynie”. Od lutego do kwietnia bieżącego roku związani z Instytutem naukowcy przeprowadzili wiele ankiet i rozmów o yerbie z mieszkańcami największych miast kraju. Zgromadzone dane pogrupowano na kilka kategorii i przedstawiono w liczącym ponad 70 stron dokumencie. W gąszczu danych statystycznych udało nam się znaleźć i wyselekcjonować sporo ciekawostek. Nie mamy wątpliwości, że zainteresują również polskich fanów yerba mate!
Yerba mate. Element tożsamości, symbol przyjaźni i pojednania.
Argentyńczycy zgodnie uważają yerba mate za jeden z najważniejszych elementów ich dziedzictwa kulturowego. Napar przywodzi na myśl ciepło rodzinnego domu czy spotkania w gronie przyjaciół i kojarzy się z rzeczami, które robi się wspólnie. Społeczny i integrujący aspekt mateizmu dostrzegają zarówno osoby starszego pokolenia, jak i ludzie młodzi. Ta pierwsza grupa czuje jednak nieco większe przywiązanie do tradycji. Jak podają autorzy raportu, we wszystkich badanych grupach najpowszechniejszą formą podania yerba mate jest gorący napar popijany z tykwy przez bombillę. Zdecydowanie rzadziej sięga się po tzw. mate cocido; ostrokrzew w herbacianych torebkach. Co ciekawe, tereré, czyli mate na zimno serwowana z lodem, owocami i ziołami, również nie należy do szczególnie popularnych. Argentyńczycy raczej wiążą je z obyczajami sąsiadów z Paragwaju i nie uznają za element własnej tradycji. Nic dziwnego, że najwięcej fanów tereré zamieszkuje terytoria blisko granicy z tym krajem.
Argentyńska codzienność z yerba mate.
Pamiętajmy jednak, że choć trudno znaleźć Argentyńczyka, który nie słyszałby o rytuale yerby, dla większości z nich jest ona przede wszystkim codziennym źródłem naturalnej kofeiny. Każdego ranka miliony ludzi zaczynają swój dzień energetyzującą porcją naparu. Jest popularna wśród ludzi wszystkich klas społecznych. Raczą się nią zarówno pracownicy fizyczni, robotnicy, jak i menedżerowie wysokiego szczebla czy studenci. Na przestrzeni roku sprzedaż plasuje się na zbliżonym poziomie odnotowując nieznaczne zwyżki w okresie wakacji. Mate znajdziemy w około 98% gospodarstw domowych! Osoby regularnie pijące napar stanowią natomiast ponad 80% dorosłej populacji kraju. Przechadzając się po centrach dużych ośrodków takich jak Buenos Aires czy Corrientes, trudno nie natrafić na osoby z tykwą i specjalnym termosem w dłoni. Yerba mate to po prostu stały element miejskiego krajobrazu.
źródło: www.inym.org.ar