Bombilla – jak prawidłowo o nią dbać?
Bombilla to jeden z gadżetów niezbędnych do tego, by móc cieszyć się klarownością yerba mate. Jej niecodzienna budowa znacznie ułatwia picie naparu, ale też sprawia, że dokładne wyczyszczenie może być problematyczne. To jednak nie powód do zmartwień! W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak wyczyścić bombillę, by służyła przez długi czas i lśniła nieskazitelną czystością. Zaczynamy!
Spis treści:
- Czy bombilla jest niezbędnym gadżetem do picia yerba mate?
- Bombilla – dlaczego ważne jest regularne czyszczenie?
- Codzienny niezbędnik, czyli czyścik i wycior
- Żaden brud się nie uchroni! Sposób na gruntowne czyszczenie rurek do yerba mate
Czy bombilla jest niezbędnym gadżetem do picia yerba mate?
Zanim przejdziemy do konkretów, czyli sposobów na czystą i lśniącą bombillę, zastanówmy się, czy rurka do filtrowania yerba mate jest nam w ogóle potrzebna? Jak każdy mateista z krwi i kości dobrze wie, z piciem yerba mate wiąże się pradawna tradycja i kultura Indian Guarani. To pewien rytuał, który wymaga wykonania odpowiednich czynności i stosowania dedykowanych narzędzi. Do przyrządzenia i picia naparu niezbędne jest odpowiednie naczynko, czyli matero i rurka do filtrowania – bombilla. Owszem, możliwe jest zaparzenie yerby bez nich – w tym artykule pisaliśmy o alternatywnych sposobach picia yerba mate. Matero można zastąpić zwykłym kubkiem, a zamiast filtrowania fusów bombillą można użyć zaparzacza, praski francuskiej czy też wybrać yerbę w saszetkach zamiast tradycyjnej, w „luźnej” formie. Wszystkie te sposoby odbierają jednak magię i tajemniczość rytuału parzenia yerba mate, dlatego jeśli zamierzamy pić ją zgodnie z tradycją, bombilla i matero są nam niezbędne!
Dlaczego ważne jest regularne czyszczenie bombilli?
Regularne mycie bombilli jest bardzo ważne. Powinniśmy traktować ją jak zwykły sztuciec – łyżkę czy widelec, które myjemy po każdym użyciu. Niezależnie od materiału wykonania bombilli, każdy jej kontakt z wilgocią przyczynia się do powstawania procesu utleniania. Wpływa to po pierwsze na niszczenie struktury rurki do yerby, po drugie – może doprowadzić do powstania szkodliwej dla zdrowia pleśni. Co więcej, badania dowiodły, że zarówno z naparu do bombilli, jak i z ust do bombilli mogą przedostawać się szkodliwe bakterie. W brudnej lub niedokładnie umytej bombilli bakterie mają doskonałe warunki do rozwijania się. Wewnątrz rurki i filtra odkłada się ciemnozielona, obrzydliwa maź, o brzydkim zapachu. A teraz wyobraźcie sobie, że pijąc yerbę przez bombillę, ta maź przedostaje się do ust… Bleee!
Codzienny niezbędnik, czyli czyścik i wycior
Codzienna konserwacja bombilli jest kluczem do jej trwałości i czystości, dlatego warto zadbać o nią już od pierwszego dnia użytkowania. Najpopularniejszym rodzajem rurek do yerba mate są bombille wykonane ze stali nierdzewnej lub alpaki, dlatego skupimy się na sposobach czyszczenia właśnie tego rodzaju. Głównym problemem, jeśli chodzi o czyszczenie tych akcesoriów, jest zbierający się wewnątrz osad, który powstaje w wyniku częstego kontaktu z wilgocią. Samo przepłukanie bombilli wodą, wodą z dodatkiem detergentu czy nawet umycie bombilli w zmywarce może okazać się niewystarczające, a brak regularności w usuwaniu osadu może skutkować zatkaniem sitka, co uniemożliwi komfortowe picie yerba mate. Jak w szybki sposób wyczyścić bombillę po wypiciu yerby? Podstawowe akcesorium służące do czyszczenia bombilli to czyścik lub wycior. Czyścik to drucik powleczony miękkim w dotyku materiałem, który pozwala na delikatne przetarcie wnętrza bombilli. Wycior, z kolei, to szczoteczka wyposażona w sztywne włosie, dobrze zbierające wszelkie zanieczyszczenia z wnętrza rurki. Jak ich używać, by czyścić bombillę? Aby wyczyścić rurkę, wystarczy umieścić czyścik lub wycior w jej wnętrzu i dokładnie obracać. Powtórz tę czynność kilkukrotnie, a na koniec nie zapomnij o dokładnym przepłukaniu bombilli i czyścika!
Żaden brud się nie uchroni! Sposób na gruntowne czyszczenie rurek do yerba mate
Czyszczenie bombilli wyciorem i czyścikiem powinno być codziennym nawykiem każdego mateisty. Najłatwiejsze w utrzymaniu są bombille rozkręcane, które bez trudu można rozłożyć na części i dotrzeć w prawie każdy zakamarek. W przypadku nierozkręcanych bombilli sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo nawet regularne używanie czyścika lub wyciora nie uchroni przed odkładaniem się brudu w najbardziej niedostępnych miejscach. Od czasu do czasu każdej bombilli przyda się gruntowne czyszczenie, które wymaga poświęcenia nieco dłuższej chwili. Bombilla – jak skutecznie ją czyścić? Najlepszym i najbardziej efektownym sposobem na czyszczenie bombilli jest wygotowanie jej w roztworze wody, sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Potrzebny będzie garnek, o wystarczająco dużej średnicy tak, aby można było zanurzyć w nim całą bombillę. Jeśli możliwe jest jej rozkręcenie, warto zrobić to przed włożeniem do roztworu – przyspieszy to proces czyszczenia. Jak przygotować płyn? Do litra wody wsypujemy dwie łyżeczki sody oczyszczonej i łyżeczkę kwasku cytrynowego. Jeśli nie mamy pod ręką kwasku, można zastąpić go octem w takich samych proporcjach. Mieszamy całość i doprowadzamy do wrzenia, a następnie umieszczamy bombillę w garnku na około 15 minut. Po chwili drobiny osadu powinny samoistnie zacząć odlepiać się od rurki. Jeśli jednak zostanie go trochę w środku, po wyjęciu z wody można wspomóc się czyścikiem, wyciorem lub zwykłym ręcznikiem papierowym. Po wszystkim płuczemy bombillę pod bieżącą wodą. Jeśli zostanie wyczuwalny zapach sody lub kwasku cytrynowego, można powtórzyć cały proces – „gotując” tym razem bombillę w czystej wodzie. Operację gruntownego czyszczenia bombilli warto powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, aby zapobiegać odkładaniu się w jej wnętrzu obrzydliwego osadu, pełnego bakterii i szkodliwych dla zdrowia substancji.
Tajemnica czyszczenia bombilli rozwikłana! Jeśli chcesz zadbać o swój gadżet, pod tym artykułem znajdziesz odnośniki do przydatnych akcesoriów i zestawów. Zapraszamy na zakupy!
Źródła informacji:
- Wikipedia: yerba mate, bombilla.
- L. Monges, D. Defazio, G. Martinez, C. M. Rios-González, Presencia de bacterias en bombillas para infusiones y en cavidad oral de pacientes con salud periodontal y antecedentes de enfermedad periodontal: análisis exploratorio, Memorias del Instituto de Investigaciones en Ciencias de la Salud, 2021.