Dlaczego warto pić yerba mate?
Narodowy napój Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i Argentyny towarzyszy ludzkości od wieków. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się jeszcze przed konkwistą, jednak wiemy, że yerba mate była używana również znacznie wcześniej przez rdzennych mieszkańców tego regionu. Dzięki współczesnej medycynie napój ten udało się dokładnie przebadać i naukowo sprawdzić jego wpływ na ludzki organizm. Dlaczego warto pić yerba mate?
Napój pobudzający
Przede wszystkim – yerba mate ma właściwości pobudzające, tak jak kawa czy herbata. Substancją czynną jest mateina, czyli po prostu odmiana kofeiny zawarta w tej roślinie. Yerba mate jest jednocześnie zupełnie nietoksyczna i spożywając ją, w znacznie mniejszym stopniu ryzykujemy kontakt ze szkodliwymi chemikaliami, niż w przypadku popularnych kaw i herbat. Ponadto yerba nie wypłukuje z organizmu minerałów, jeśli więc napój pobudzający jest nam niezbędny do funkcjonowania, ale mamy niedobór magnezu – wówczas będzie znacznie lepszym pomysłem niż kawa.
Regulacja funkcji życiowych
Herbata yerba mate charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli (antyoksydantów), które zapobiegają działalności wolnych rodników, a więc spowalniają proces starzenia. Udowodniono również, że dzięki temu napojowi można obniżyć poziom cholesterolu, a także, że świetnie wpływa na układ krążenia. Ma również właściwości moczopędne, co przydaje się, gdy organizm należy oczyścić.
Kto przede wszystkim powinien pić yerba mate?
Napój ten świetnie wpływa na każdego, jednak przy niektórych dolegliwościach okazuje się być szczególnie przydatny. Najbardziej zaś widoczną współcześnie jest otyłość – badania na dużej próbie pacjentów wykazały, że regularne picie yerby powoduje znaczny spadek wagi. W jaki sposób yerba mate pomaga zrzucić nadwagę? Przede wszystkim wydłużając czas opróżniania się żołądka i zmniejszając czas niezbędny dla osiągnięcia poczucia sytości (im jemy krócej, tym jemy mniej). Yerba jest również bardzo przydatna w leczeniu dolegliwości wywołanych przez kontakt z nadtlenkiem wodoru – wspomaga regenerację uszkodzonych komórek.